BERİN TUNCA

BERİN TUNCA: “MESLEĞİ ÜST SEVİYEYE TAŞIYABİLMEK İÇİN EĞİTİM KURUMLARIYLA KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMALIYIZ.”

“Housekeeping otelciliğin ana temelini oluşturan bir birimdir. Bu mesleği daha üst seviyeye taşıyabilmek için eğitim kurumları ile koordineli bir şekilde çalışıp, personeli en iyi şekilde eğitmek zorundayız.” diyor Berin Tunca. Deneyimli Housekeeper ile meslek hakkında konuştuk.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Berin Tunca: Muğla, Milas Çamiçi’nde 1965 yılında doğdum. Ticaret Lisesini bitirdikten sonra Yeniköy Termik Santrali’nin ön muhasebe bölümünde iş hayatına başladım. 1986 yılında ise turizm sektörüne geçtim ve otel-apart işletmecisi olarak profesyonel hayatıma devam ettim. Bu
işletmede on sekiz yıl çalıştım ve bazı nedenlerden dolayı işimden ayrıldım.

Housekeeper serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
İki yıl işletmeciliğe ara verdikten sonra bir aile dostumuzun tavsiyesiyle otel hayatıma geri döndüm ve Paloma Group Otel’de Housekeeper olarak işbaşı yaptım. Bu işletmede on beş yıl çalışıp, emekli oldum. Şu anda Kadıkalesi Avta Tatil Köyü’nde çalışmaya devam ediyorum.

Mesleğinizle ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğe başladığımdan bu yana meslek içi ve işbaşı eğitim programlarına katılarak sertifikalar aldım. Bu eğitimlere katılıyor, hem kendi iş yerim hem de derneğimiz adına eğitim programları düzenleyerek nitelikli personel ve şefler yetiştirmeye devam ediyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Burası, Bodrum Turgutreis Kadıkalesi Mahallesi’nde seksen dönüm araziye kurulmuş 200 evi, restoranı, plajı, iskelesi, havuzu ve küçük oteli ile hizmet veren, misafir memnuniyeti odaklı bölgenin önemli tesislerinden birisidir.

Housekeeper olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Avantajları; çalıştığımız tesislere yeni bir şeyler katmak, verdiğimiz eğitimlerle müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkartmak olarak sıralanabilir. Dezavantajları ise çok yoğun çalıştığımız için özel günlerde sevdiklerimize zaman ayıramıyoruz.

Sizce iyi bir Housekeeper’ın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeper; mütevazı, yeniliklere açık, eğitimli, gerektiği zaman inisiyatif kullanabilen, iletişimi kuvvetli, idare ve personel arasındaki dengeyi kuran, personel psikolojisini yönetebilen, gerektiğinde motivasyon sağlayan, çözüm odaklı ve akıllı biri olmalıdır. Elbette otel hijyenine son derece önem vermeli ve işini iyi yapmalıdır.

Housekeeping departmanının daha ileri noktaya gelebilmesi için neler yapılabilir? Mesleğin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Maalesef mesleğimiz her yıl daha da geriliyor. Turizm okullarının yeniden yapılandırılması, ciddi eğitimler verilmesi gerekiyor. Bu durumun düzelebilmesi için Turizm Bakanlığı ve işletme sahipleri birlikte ve koordineli bir şekilde radikal kararlar alıp uygulamalıdır.

Sizce bir otel için Housekeeping departmanı neler ifade ediyor?
Housekeeping departmanı bir işletmenin temizliğini, düzenini, bakımını, sağlık koşullarına uygunluğunu sağlayan ve aynı zamanda misafir memnuniyetine katkı veren çok önemli bir departmandır.

Size göre housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Housekeeping departmanı bir otelin en önemli halkalarından biridir. Misafir memnuniyetini etkileyeceği gibi en ufak bir aksaklık diğer departmanları da etkiler. Bu yüzden diğer departmanlarla koordineli bir şekilde çalışıp, hareket etmek zorundadır.

Mesleğinizin geleceği için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Housekeeping otelciliğin ana temelini oluşturan bir birimdir. Bu mesleği daha üst seviyeye taşıyabilmek için eğitim kurumları ile koordineli bir şekilde çalışıp, personeli en iyi şekilde eğitmek zorundayız. Otellerin yaz kış açık olmasını sağlayarak yetiştirdiğimiz personelin başka mesleklere geçmesini önlemeli ve aynı zamanda personele sürekli bir istihdam alanı oluşturmalıyız.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu ve olumsuz etkileri var mı?
Mesleğimin ev hayatıma olumlu yönleri hijyen, düzen, tertip, planlı olmamı sağlıyor, fakat bazen ev hayatımızı olumsuz yönde de etkileyebiliyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Mesleğimiz zevkli ve bir o kadar da streslidir. Bu meslekte başarıya doğru ilerlemek için azim ve çaba göstermeli, eğitim ve bilgi dağarcıklarını çoğaltmalı, sabırlı, uyumlu ve pes etmeden hedeflerine ulaşmak için çalışmalılar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Mesleğimizi en iyi şekilde tanıtmak, sevdirmek, bilgilerimizi paylaşmak; yeni teknolojilerle birlikte gelişen bir dünyada işimizin sürdürebilirliğini sağlamak.