FEKHED Yön. Krl. Bşk. Müjgan BİRGİ / Herkese Merhaba

Turizm çalışanları olarak pandemi nedeniyle çok zor geçen 2 yılı geride bıraktık. Bu süreç biz çalışanlara daha fazla iş yükü getirdi. Özellikle hijyen ve sanitasyon açısından yerine getirilmesi gereken koşullar housekeeping departmanı tarafından sağlandı. Henüz salgın sona ermiş değil. Görünen o ki şekil değiştirerek devam ediyor. Bu da demek oluyor ki tedbirlerin elden bırakılmaması, mesafe-hijyenmaske kuralına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda aşı olunması salgının yayılması ve bulaşmasını azaltıyor. Hastalığın ise daha hafif geçirilmesini sağlıyor. Bu nedenle herkesin aşı olarak maske-mesafehijyen kurallarına uyarak hayatına devam etmesi gerekiyor. En azından bir süre daha bu şekilde hayatımıza devam edeceğimiz ortaya çıkıyor. Fethiye Otel Kat Hizmetleri Derneği olarak bu dönemde yani son 2 yılda
bir etkinlik gerçekleştiremedik.

Uzun bir aradan sonra Aralık ayının başında dernek olarak Denizli’de bulunan BDK Tekstil firmasına davet üzerine bir ziyaret gerçekleştirdik. Burada havludan tutun nevresime alezden tutun yastık kılıfına kadar birçok Tekstil’in yapım aşamalarını görme fırsatı bulduk. Hem de ipliğin işlenmesi, boyanması, dokuma aşamalarını görmüş olduk. Tekstil’in üretim aşamaları hakkında detaylı bilgi alarak yerinde görme imkanı bulduk. Aynı zamanda Denizli gezimiz sırasında termal otel konaklayarak sağlık turizmi konusunda da yetkililerden bilgi alma imkanı bulduk.

Biliyorsunuz özellikle Akdeniz ve Ege gibi kıyı bölgelerimizde turizm sektörü sadece sezonluk olarak devam ediyor. Bu nedenle çalışanların büyük bir kısmı sezon döneminde turizm sektöründe çalışıp daha sonra işsiz kalıyor ve hayatını geçindirmek için zor şartlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Turizm sektöründe çalışan personelin büyük bir kısmı asgari ücret aldığı ve sürekli çalışamadığı için zor durumda kalıyor.

Bunun için personel başka alanlarda daha iyi şartlarda iş bulunca tekrar turizm sektöründe çalışma gereği duymuyor. Bu nedenle her sezon kadromuzu oluşturmak için yeniden çaba harcamamız gerekiyor. Personel bulup onu eğitip, yetiştirip, işi öğrenmesini sağlıyoruz. İşi personele öğretene
kadar geçen sürede hizmet kalitemiz ister istemez düşüş gösteriyor. Bu duruma çözüm bulunması gerekmektedir. Asgari ücretin 4 binanın üzerine çıkarılmasıyla çalışanların biraz olsun nefes alacağını düşünüyorum. Ancak dolar ve euro’da yaşanan hızlı yükseliş paramızın hızla değer kaybetmesine neden oluyor. Bu durumun devam etmesi 4000 liranın üzerinde olan asgari ücretin  de zamanla eriyip yok olmasına neden olacaktır. Bu nedenle çalışanların korunması için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Tüm çalışanlarımızın emeğinin karşılığını aldığı mutlu ve huzurlu geçireceği yeni yıllar dilerim. Herkesin refah içinde yaşayacağı bir gelecek temenni ediyorum. 2022 yılının mutlu huzurlu sağlıklı ve güzel geçmesi dileğiyle.
Sevgi ve Saygılarımla