MÜMİNE TACETTİN

MÜMİNE TACETTİN: “HOUSEKEEPING DEPARTMANI BİR OTELİN YA DA AVM’NİN BELKEMİĞİDİR.”

Uzun yıllardır Housekeeping departmanında çalışan Mümine Tacettin, “Housekeeping bölümü pek de kolay bir alan değil, ancak bir kadının yapabileceği en uygun mesleklerden biri... Her türlü zorluğuna karşın işimi çok sevdim ve hala da seviyor ve mesleğime devam ediyorum,” diyor. Tacettin ile Housekeeper mesleği hakkında konuştuk.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Mümine Tacettin: Kayseri doğumluyum. Sekiz yıldır TerraCity AVM’de temizlik hizmetleri yöneticisi olarak çalışıyorum.

Housekeeper serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Maddi şartlar dolayısıyla 1996 yılında Merit Hotel Mersin’de Room-Maid olarak iş hayatıma başladım. Dört yıl bu görevde, bir yıl da kat şefliğinde çalıştım. Bir süre sonra Antalya’ya geldim ve Gloria Oteller başta olmak üzere yirmi yıl bu sektörde hizmet verdim. Housekeeping bölümü pek de kolay bir alan değil, ancak bir kadının yapabileceği en uygun mesleklerden biri... Her türlü zorluğuna karşın işimi çok sevdim ve hala da seviyor ve mesleğimdevam ediyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğimle ilgili eğitimler aldım ve almaya da devam ediyorum. Hotel sektöründe “Eğitimcinin Eğitimi”, AVM sektöründe “Hizmet Liderliği” ve “Mekânı Yaşatanlar” eğitimleri aldım. Bu eğitimlerin yeni işe başlayan personellere işbaşı eğitimleri vermek, kriz anında operasyonu yönetebilmek ve doğru kararlar vermek, üst yöneticilerle iletişimi hızlı kurup, çözüm odaklı olmak gibi konularda fayda sağladığını düşünüyorum.

Çalışmakta oldunuz alan hakkında bilgi verir misiniz?
Burası bir alış-veriş merkezi ki ben de, Lara bölgesinde Premium AVM olarak adlandırılan bir projede çalışıyorum. TerraCity AVM, 2011 yılında açıldı ve şu anda da yeni lokasyonlar eklenerek hizmet vermeye devam ediyor.

Housekeeper olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Housekeeper olmanın avantajlarını yeni insanlar tanımak, bana bağlı olan personelleri eğitmek, yeni yöneticiler yetiştirmek ve onların hedeflerine ulaşmasını sağlamak olarak sıralayabilirim.

Size göre iyi bir Housekeeper’ın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeper’ın iletişiminin güçlüolması, dürüst, özverili ve titiz çalışması, adaletli kararlar alması, esnek çalışma saatlerine uyumlu olması gerekir.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Mesleğin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu sezon için konuşursak eğer, eleman bulmakta zorlandığımızı söyleyebilirim ki işe başlayanları da elde tutmakta kolay olmadı. Mesleğin daha fazla tercih edilmesini sağlamak için iyi bir ücret artışı ve sağlıklı çalışma ortamını sağlamalı ve aidiyet duygumuzu güçlendirmeliyiz.

Size göre bir otel için Housekeeping departmanı neleri ifade ediyor?
Housekeeping departmanı bir otelin veya AVM’nin belkemiğidir. Bizim işimiz her ne kadar temizlik olsa da bu işi herkes istenilen standart ve kurallarda yapamaz. Diğer bir deyişle, Housekeeping departmanı olmaz ise, hiçbir şey olmaz!

Size göre housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Housekeeping departmanının otel, AVM ya da diğer işletmelerde tüm departmanlarla güçlü bir iletişim içinde olması gerekiyor. Bu iletişimi doğru ve anlaşılır şekilde koordine edersek hiçbir departmanla problem yaşanmaz. Özellikle Front Office departmanıyla işbirliği içinde olmamız, işlerin daha hızlı ve sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Mesleğinizin geleceği için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bizim mesleğimizde gelişti. Her şeyden önce insanların bu mesleğe bakış açıları değişti. Daha önceleri manuel olarak yaptığımız birçok işi de artık bilgisayar sistemleri üzerinden çok daha hızlı ve kolayca yapabiliyoruz. Bununla birlikte, sektörde daha iyi eğitim almış personellerle çalışmak ve onları yetiştirip, hizmet sektörüne kazandırmak mesleğimiz
adına ciddi bir atılım olacaktır.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu ya da olumsuz etkileri var mı?
Mesleğimin hayatıma olumu etkileri var elbette… Örneğin çok daha planlı ve programlı, düzenli bir yaşam sağlıyor. Tabii esnek çalışma saatlerinin zaman zaman özel hayatımıza olumsuz etkileri olabiliyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Housekkeeping departmanında çalışmak için sabırlı bir kişiliğe sahip olmaları gerekiyor. İşe başladıkları andan itibaren değil de, sindirerek hedeflerine ulaşmaları konusunda gayret göstermelerini tavsiye ediyorum. Böylece üst yönetici pozisyonuna ulaştıklarında uzun yıllar mesleklerini sürdürebilirler.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Şu an çalıştığım TerraCity AVM’de en iyi hizmeti sunmak, sürekliliği ve kalıcılığı sağlamak.