ANTED Antalya Temizlik Hizmetleri Yöneticileri Dern. Bşk. Şerife KİREZ / Sevgili Housekeeper Dergisi Okurları

Öncelikle 2022 yılının bütün insanlığa tüm dünya ve ülkemize başta sağlık, mutluluk ve başarı getirmesine diliyorum. Sizlerle mevcut gündem içinde (enflasyon, asgari ücret, ekonomi, döviz, personel, geçim sıkıntısı vs) güzel ve umutlu düşüncelerimi paylaşmak isterdim. Ancak 2020 ve 2021 yıllarında turizmde gelinen son duruma özellikle insan kaynakları açısından bakacak olduğumuzda oldukça sıkıntılı.

Pandeminin etkisiyle, çalışanların sektörden uzaklaşmasıyla oluşan kaynak sıkıntısının bakanlıklar düzeyinde ele alınarak, sıkıntının ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Bu negatif havadan kaynaklı oluşan ekonomik sıkıntının yansımalarını tüm çalışanların üzerinde görmemiz mümkündür. Oteller kapalı kaldığı için kimi işsiz kaldı, kimisiyse çalıştığı ancak bir şekilde emeğinin karşılığını alamadı.
Pandemi başlangıcından günümüze kadar gelinen süreçte, housekeeping çalışanlarının sürecin doğru yönetilmesin de katkıları çok büyüktür. Bu kadar riskli ve sorumluluğu yüksek bölüm çalışanlarının büyük çoğunluğunun asgari ücretle çalıştırılması ne kadar doğrudur?

Ülkemize gelen turist sayısının artması, ülke ekonomisine katkı sağlanması paralelinde döviz girdisi olarak bilinen bacasız sanayinin çalışanlarının ve işverenlerinin hak ettiği değeri bulması dileklerimle güzel bir geçirmenizi dilerim. Sevgi ve saygılarımla.