ANTED- Yön. Krl. Bşk. SÜMEYRA YILMAZ / Sevgili Meslektaşlarım,

Dünyanın ve ülkemizin zor günler geçirdiği bu pandemi döneminde, en çok etkilenen sektörlerden biri turizm sektörü oldu. Bazı tesisler kapılarını hiç açmazken bazı tesisler bu sürece uyum sağlayarak zorda olsa kapılarını açtılar. Kapılarını misafirlerine açan tüm tesislere güvenli turizm sertifikası alma zorunluluğu getirildi. Bu sertifika tüm tesis içindeki işleyişi ilgilendirse de temelde housekeeping departmanının asli görevlerinin ne kadar önemli olduğuna bir kez daha hatırlattı.

Housekeeping departmanı odaları, genel alanları, havuz etrafı, sahil bölgesi, çamaşırhanesi, personel üniforması, personel soyunma odaları ve daha yazmadığım misafir kullanım alanlarının temizlik ve hijyeni housekeeping departmanı tarafından 24 saat boyunca yapılmaktadır. Pandemi sürecinden öncede bizler misafirlerimizi konaklatırken bu riskin farkında olarak işleyişimizi sürdürüyorduk. Olası riskler göz önünde bulundurarak standartlarımızı buna göre belirlemiş uygulamalarımız bu yöndeydi.

Odalarda maidlerin hijyen kuralları hem kendileri hem de konaklayan misafirler için ayrıca belirlenmişti, şu an buna ek olarak maske, dezenfektanlar ve sosyal mesafe eklendi. Genel alanlarda, odalarda ve çamaşırhanede temizlik standartlarımız haftalık yapılan analiz sonuçlarımız ile ölçülebilir değerler haline getirildi.
Bu işlemlerin hepsi yapmış olduğumuz işin, vermiş olduğumuz hizmetin ne kadar önemli olduğunu, personellerimizin yaptıkları her temizlikte konaklayan misafirlerin sağlıklarına ne kadar etki edebileceğini bir kez daha anladık. Çamaşırhanelerimiz bir laboratuvar edasında çalışmalarını sürdürdü.

Önümüzdeki yıllarda ve bundan sonraki turizm anlayışının içerisinde temizlik ve hijyen ilk sırada yer alacaktır. Bizler ise önümüzdeki sezona umutla başlayıp tesislerdeki temizlik ve hijyenin en bilir kişisi olarak hazırlıklarımızı yapıp bundan sonraki süreçlerde güçlü bir departman olan Housekeeping departmanını en ön sıralara çıkarmalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde birbirimizden aldığımız güç ile sağlıklı, mutlu, huzurlu ve bereketli bir sezon olmasını diliyorum.