BODRUM KAHDER - Yön. Krl. Bşk. Zeliha TUNCA / Bodrum Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği ile Yeniden!

Bodrum Kat Hizmetleri Yöneticileri Derneği KAHDER olarak, housekeeping alanında mesleğimizi ilgilendiren her konuda yeni projelerle, yeni imajımızla mesleğimizin geleceği için mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Housekeeping eğitimlerine dernek olarak büyük önem veriyor ve bu yolda çalışmalarımızı arttırarak yolumuza devam etmekte kararlıyız.
Bunun yanı sıra yaklaşık iki yıldır pandemi sürecinden bugüne covid ile ilgili eğitimlerimize de devam ediyoruz. Housekeeping departmanı olarak bizim işimiz bilinçli ve kaliteli hizmet vermektir.

Pandemi sürecinin uzamasıyla birlikte sektörde personel açısından sıkıntılar gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu nedenle profesyonel, yani kalifiye personellerin büyük çoğunluğu sektör değiştiriyor. Bu durum biz yöneticileri inanılmaz etkiliyor. Alt yapıyı yeniden yapılandırabilmek adına her geçen gün eğitimlerimizi arttırarak kayıpların telafisi için elimizden gelen ne varsa yapıyoruz. Lakin son iki yılda çok fazla kaybımız var ve yeniden oluşum sağlayabilmek için yeni yüzlere ihtiyaç var.

Turizm camiası el birliği ile turizm okullarının yeniden kapılarını açması gerekmektedir. 2022 sezonu ve daha sonrası için çok büyük tedbirler alınmalı. Bu süreçte biz yöneticiler olarak her türlü tedbiri alıyoruz ama bu sadece bizlerle olacak iş değil. İşletmelerinde bu konularda çok sıkı tedbirler almaları ve kayıp personeller için çözüm üretmeleri gerekmektedir.

Bu anlamda işverenlerimizin bizlere ve bizim gibi turizm meslek örgütlerine destek vermeleri, kayıtsız kalmamaları çok çok büyük önem arz ediyor. İşverenlerimizden bir talebimizde kullandığımız ekipmanlardan, kimyasallardan, tekstillerden vs. gibi ihtiyaç olan olmazsa olmazlarımızı kısıtlamamalarını istiyoruz. Housekeeping departmanı denilince ilk akla gelen hijyen dolayısı ile hijyeni sağlamakta biz yöneticilere düşüyor. Bu sebeple departmanlarımızdan kısıtlanan her şey bizlerin işini zorlaştırmakta ve aynı zamanda yavaşlatmaktadır. Kaldı ki istediğimiz sonuçları da alamıyoruz. Housekeeping departmanı her alanda görev almakta, odalar, kat ofisleri, lobi, depo, çamaşırhane, genel alanlar kısacası her yerde misafir memnuniyeti… S’ otellerde ne gerekliyse Ç’ otellerde de aynısı gerekir. Bu konu ile ilgili işverenlerimizin de bizlere destek olacağını umut ediyoruz.

2022 yılı için turizm camiasına ve bütün meslektaşlarıma hayırlı, bol kazançlı, problemsiz sezonlar dilerim. Yeni yılda her şey gönlünüzce olsun sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar dilerim…