AYŞE AKSOY

AYŞE AKSOY: “BU MESLEKTE TAKIM ÇALIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ.”

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1975 yılı Alanya doğumluyum. Alanyalıyım. Evli ve 3 çocuk annesiyim. İki oğlum ve bir kızım var. 20 yıldır turizm sektörü içerisinde hizmet vermekteyim. HOTED derneğinde 3 yıl genel sekreterlik yaptım. Şu anda HOTED’in proje ve istişare kurulu başkanlığını yapmaktayım.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Hayat sürprizlerle doludur. Her şey çok iyi giderken rüzgârın ters esmesi sebebi ile maddi olarak işlerimiz kötü gitmeye başladı. Ev hanımı iken çalışma hayatına atıldım. Turizm serüvenime mesleğimin mutfağında başladım. Burada azimli ve her manada tecrübe edinerek, her gün yeni bir şeyler öğrenerek kendimi geliştirdim ve bu mesleği sevdim. Daha sonra T.C. Turizm Bakanlığı bünyesinde açılan kurslara katıldım. Long Beach Hotel’de Kat Şefi olarak göreve başladım. Uzun bir süre yaptığım Kat Şefliği görevimden sonra Kat Hizmetleri Müdürü olarak Grup Hotels Eftalia’nın ilk olarak Eftalia Aqua inşaat otel açılışını yaptım. Daha sonra Eftalia Marin Otel açılışını yaptım. Grup Hotels Armas’ta çalıştım. Şu anda kariyerime Granada Luxury Hotels grubunda devam etmekteyim. İşimi severek yapıyorum. İyi ki bu meslekle tanışma fırsatı bulmuşum. Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi “Hayatım alt üst oldu diye üzülme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğime dair Meziyet Köseoğlu Mesleki Eğitim Merkezi’nden kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgelerini aldım. Ben bu işi mutfağında sindirerek öğrendim. Kendimi eksik gördüğüm her konuda aldığım eğitimleri hayata geçirdim. Her şeyi öğrendim mi? Hayır. Hala öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Hotel ekipmanlarını tanıma ve kullanma, hijyen, kimyasal, tekstil, iletişim gibi mesleğe dair birçok alanda eğitim aldım. Kendime her gün yeni bir şeyler katarak bu günlere geldim. Aynı zamanda HOTED’in bu konuda girişimleri çok güzel ve geliştirici. Hedefimiz bizden sonraki nesilleri de eğitimle destekleyerek aynı vizyon ve misyonla yetiştirmek, bayrağı emin ellere teslim etmektir.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Granada Luxury Beach Hotel, 2019 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Birçok oda tipi, muhteşem sahili ve iskelesiyle Granada Luxury Beach Hotel, Antalya ilinin en büyük, en modern ilçesi Alanya’nın Avsallar Turizm Merkezindedir. 382 oda kapasiteli tesisimiz, Antalya havalimanına 104 km, Gazipaşa havalimanına 67 km, Alanya şehir merkezine 24 km, Side Antik Kentine 43 km mesafededir. Granada Luxury Beach Hotel mimari yapısı, modern tropik konseptiyle tasarlanmış ve denize sıfır konumdadır. Vizyon sahibi patronlarımız, profesyonel yöneticileri ve eğitimli çalışan kadrosu ile mutlu, huzurlu bir ortamda “Luxury” standartlarında hizmet veren, misafir memnuniyetini ön planda tutmaya özen gösteren bir ekiple çalışan güzel bir tesistir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Bana göre Housekeeper olmak bir ayrıcalıktır. Ben, otelin belkemiği olduğunu düşünüyorum. Elbette hizmette bütünlük önemli ve tartışılmaz bir kuraldır. Hizmet iyi olsun; görsel, ambiyans ve hijyen yok ise hiçbir şey tatil yapan insanı memnun edemez. Sürekli aktif ve hareketli olmamız
gerekiyor. Çalışanlarımız bizi bir anne olarak görüyor bu da çok gurur verici. Dini, ırkı farklı insanlara hizmet verip memnuniyet ve devamlılığını sağlamak işletme adına katkıda bulunmak bizler için büyük mutluluktur. Dezavantajı ise otel doluluk oranları sürekli değiştiğinde sezonluk olarak yeterli personele istihdam sağlanmaması, yeni neslin de bu işte çalışmak istememesi bizleri üzüyor.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Housekeeper her şeyden önce yenilikçi, mütevazi, inisiyatif kullanabilen, hızlı ve çözüm üretebilen, mesleki becerilere sahip, yeniliklere kolay ayak uydurabilen yapıda olması önemlidir. Teknolojik yeniliklere çabuk uyum sağlayıp, bütçe takibinde deneyimli ve yetenekli olmalıdır. Personelini
en iyi şekilde yönlendirmeli ve onları en verimli şekilde çalıştırması önemlidir.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu meslekte takım çalışması çok önemli. Daima personelleri güncel tutmak ve departmanın daha iyi olması için eğitimler vermek, bu mesleği sevdirmek gerekiyor. Housekeeping’in geldiği nokta ise
turizmin geldiği nokta ile paralel devam etmektedir. Turizm bakanlığı tarafından Housekeeper’ın meslek olarak tescil edilmesi gerekmektedir. Turizm okullarında bu bölümün olması gerekmektedir. Bu mesleğin gelişmesi için 5 yıldızlı otellerde akademi açılması gerekmektedir.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Housekeeping departmanı bir otelin aynası, otelin yüz akı, kapıdan misafirin ilk girişinden itibaren ilk izlenimi, temizliği, hijyeni göz önüne serendir. Housekeeping departmanı bir otel için zincirin en önemli halkasıdır. Temizlik, hijyen, bakım ve misafirin mahremiyetini gören, gizlilik ilkesine özen gösteren, kuruluşa ve işletmeye en büyük katkı sağlayan departmanlardan biridir. Misafirler her zaman temiz, hijyenik ve güvenilir bir ortamda tatil yapmak isterler.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otel içerisinde tüm departmanların ayrı bir önem ve değer taşıdığı tartışılmaz. Bu yüzden tüm departmanlar arası iletişim iyi olmalı, bilgi akışı doğru ve güvenilir olmalıdır. Tüm departmanlarla koordineli çalışmak ön planda olmalıdır. 

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Mesleğin geleceği ile ilgili büyük kaygılarım var. 2020 yılında başlayan pandemi nedeni ile turizm sektöründe çalışan birçok turizm çalışanı bu sektörden uzaklaştı. Turizm devamlılığı olmadığı için 2022 yılında sezonun tekrar açılması ile çalışacak nitelikli personel bulmakta problem yaşandı. Yaşanan personel sıkıntısına turizm ve meslek okulları, insan kaynakları, işletmecilerimiz ve yatırımcılarımız bizlere bu konuda destek olursa bu sorunları birlikte azaltabiliriz.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Evde de işimde olduğu gibi temizlik ve düzeni seviyorum. Biz kadınlar bu konuda oldukça hassasız. Olumsuz tarafı esnek çalışma saatlerinin olması nedeni ile ailemize fazla vakit ayıramamak.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu mesleğin bizlere kattığı çok fazla değer var. Hedeflerine ulaşmaları için sabırla ve inançla çalışmalarını sürdürsünler ve hiçbir zaman “ben oldum” demesinler. Kendilerini sürekli geliştirsinler. Öğrenmenin yaşı ve sınırı yoktur. Bizim hocalarımızdan devraldığımız bu mirasa tıpkı bizler gibi
sahip çıksınlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Bilgi ve deneyimlerimi yeni nesile doğru şekilde aktarmak ve mesleğin niteliklerini onlara öğretmek amacındayım. Çünkü mesleğe duyulan ilgi azalmaktadır. Mesleğin sürdürülebilmesi için gençlere
mesleğimizi sevdirmeye ve özendirmeye çalışıyorum.

Hoted’in çalışmaları ve dernekleşmeyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Hoted’in yapmış olduğu organizasyonlar, eğitim seminerleri, geziler, geleneksel hale gelen iftar yemekleri, kahvaltı organizasyonları, dünya çapında yapılan olimpiyatlar ile bütünleştirici bir gücü
bulunmakta. Bu derneğin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği olan Hoted kurucularından Onursal Başkanımız, Başdanışmanımız Hakan Halit Yeni ve eğitim komite başkanımız Sema Yörütür, geçmiş dönem başkanlarımız, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, istişare ve denetleme kurulu üyelerimiz camiamızın çıtasının yükselmesi için en üst perdeden çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Hoted, camianıza ve Alanya turizmine ne kattı?
Hoted derneğinin düzenlemiş olduğu seminerler ve eğitimler ile sektöre nitelikli personel ve kat şefleri kazandırmakta. Bu da bölge turizmine katkı sağlamaktadır. Kuruluşumuz camiamızın ne kadar önemli olduğunu yapmış olduğu çalışmalar ile göstermekte ve birçok ön yargıyı yıkmaktadır. Turizm çalışanlarının sorunlarını gündeme getirmekte emekçinin hakkını korumakta ve sesini duyurmaktadır. Derneğimiz diğer bölgelere de örnek olup farklı illerde ve ilçelerde dernek oluşumuna vesile olmuştur. Bu bölgedeki meslektaşlarımız ile birlik ve beraberliği aşılayarak ortak çalışmalar yapmaktayız. Biz bir dernekten öteyiz, ortak amacımız sektörün ve mesleğin sorunlarını çözmek ve bu mesleği ileriye taşımak. Bizlere her konuda destek olan ve derneğimizin kurulmasında, birlik ve beraberliğimize öncülük eden Sayın Onursal Başkanımız ve Başdanışmanımız Hakan Halit Yeni’ye bir kez daha teşekkürü borç bilirim ve 2024 sezonunun tüm turizm camiasına şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.