NEVİM BAYAR

NEVİM BAYAR: “BİZİM İÇİN ESAS OLAN TEMİZLİKTİR.”

“Housekeeper’ın temizlik planlamaları ve uygulamalarını amacına uygun ve ekonomik şekilde yürütülebilmesi için zaman ve enerjiden tasarruf sağlayacağı bir plan hazırlaması gerekir,” diyor deneyimli Housekeeper yöneticisi Nevim Bayar. “Bu nedenle Housekeeper, iyi bir yönetici olarak başarılı bir ekip oluşturmalıdır,” cümlesinin altını çizen Bayar ile mesleği hakkında konuştuk.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Tunceli doğumluyum. İki çocuk annesiyim. Turizm sektöründe çalışmaya 2010 yılında Grand Star Hotel’de başladım. Ardından, Faros Hotel Taksim’de yedi yıl Housekeeper olarak görev yaptım. Birkaç yıl farklı otellerdeki deneyimlerimden sonra The Mill Hotel Bomonti’de yine Housekeeper departmanında çalışma hayatıma devam ettim. Yaklaşık iki yıldır bu oteldeyim ve on üç yıldır bu mesleğin içerisindeyim.

Housekeeper serüveniniz nasıl başladı?
Bu mesleği arkadaş tavsiyesi ile seçtim diyebilirim. Aslında kısa süreli bir çalışma hayatı planlıyordum, fakat on üç yılı geride bıraktım. 

Mesleğinizle ilgili eğitim aldınız mı? Meslek için eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Housekeeper olarak çalışmaya başladığım ilk yıldan itibaren kendimi geliştirmek için çeşitli kurum ve kuruluşların düzenlediği eğitimlere katıldım ve katılmaya devam ediyorum. M.E.B. Kalfalık Belgesi sahibiyim. Mesleğimle ilgili yenilikleri araştırıyor ve tüm ekip arkadaşlarımı da çeşitli eğitimlere yönlendiriyorum. Her meslekte olduğu gibi Housekeeper’lık için de eğitim şart.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Aruşa Turizm bünyesinde bulunan yedi tane ETS Tur Acentesi, Bodrum Turgut reis’te iki yüz sensen odalı My Ella Hotel, Bodrum’den 180 odalı Bodrum Bendis Hotel ve 51 odalı İstanbul The Mill Bomonti otellerine sahip büyük bir işletmede çalışmaktayım. Bu bünye içerisinde benim Housekeeper olarak görev aldığım The Mill Bomonti Hotel yaklaşık olarak iki senedir faaliyet gösteriyor. Hotel; 51 oda, 3 tane Executive Suite, 3 tane Junior Suite, Superior ve balkonlu klasik oda kategorilerinde toplamda 95 yatak kapasitesinde S Class tarzında modern bir yapıya sahiptir.
Otelimiz bir Residence binası olup, yeşil enerji ve sürdürülebilir enerji sertifikalıdır. Bununla birlikte, yüzme havuzu, Spa, Fitness ve 18 kişilik toplantı salonu vardır.

Housekeeper olmanın avantajları ve dezjavantajları nelerdir?
Housekeeper pozisyonunun çalışma saatleri sabittir. Genellikle sabah 08.00 ya da 09.00 gibi işbaşı yaparız. Bu saatlerde başlayan mesaimiz saat 16.00 gibi biter. Bu durumda günün geri kalan saatleri avantaj olabiliyor. Bazı işverenler Housekeeperlara otelde ücretsiz ya da uygun fiyata konaklama sağlarken, ücretsiz ya da indirimli yemek imkânı da sunduğu gibi, mesai saatleri dışında havuz, eğlence alanı ve benzeri alanlardan da yararlanılmasına izin veriyor. Bunlar mesleğimizin avantajları arasında sayılabilir ki benim de iş hayatımla ev hayatım arasında çok fazla bir fark yok, açıkçası. Turizm sektöründe her pozisyonun avantajları olduğu gibi Housekeeping departmanın da az önce sözünü ettiğim gibi önemli avantajları var. Ben, Housekeeper olarak özel hayatımda herhangi bir olumsuzluk yaşamadım, fakat çocuk sahibi olan meslektaşlarımız zaman zaman olumsuzluklar yaşayabiliyor.

Size göre Housekeeper’larda olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir Housekeeper sektördeki bütün yeniliklerden haberdar olmalı ve takip edip, adapte olmalıdır. Aynı zamanda iletişim becerisi kurup, yönetme ve yönlendirme yapabilmeli, iş ortamında yaşanabilecek sorunlar karşısında hızlı kararlar alıp, uygulayabilmelidir. Otelin diğer departmanları,
özellikle teknik ve resepsiyon ile koordineli bir şekilde çalışmalı, her an iletişim içerisinde bulunmalıdır. Buklet malzemeler, hijyen ve temizlik ürünlerini, temizlik makineleri gibi alanlarda da iyi bir piyasa analizi yapabilmeli, kalite ve satın alma sürecinde söz sahibi olmalıdır. Bununla birlikte, Housekeeping tarafından kullanılan tüm cihaz ve ürünler konusunda eğitimini tamamlayarak, otel yatırımcısının kullanılan malzeme ve standardı bozmadan tasarruf sağlamasına yardım etmelidir.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Mesleğin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Housekeeper, iyi bir yönetici olarak başarılı bir ekip oluşturmalıdır. Temizlik planlamaları ve uygulamalarının amacına uygun ve ekonomik şekilde yürütülebilmesi için zaman ve enerjiden tasarruf sağlayabileceği bir plan hazırlaması gerekir. Otel içinde verimli, ekonomik, sağlıklı ve güvenli bir ortam hazırlanması ve bunun sürekliliğinin sağlanmasında Housekeeper’a çok fazla iş düşmektedir. Bu nedenle yöneticisinden personeline kadar her kademedeki çalışanla iyi bir koordinasyon, iletişim ve etkileşim içinde çalışması gerekir. Otelde istenilen ya da beklenilen temizlik ve düzenin sağlanması, bu işlerle ilgili sorumluların sıkı ve sürekli takip ve kontrolünün yapılması, Housekeeping departmanının çok daha iyi bir noktaya gelmesini sağlayabilir.

Size göre bir otel için Housekeeping departmanı neleri ifade ediyor?
Benim için Housekeeping departmanı, temiz, düzenli, dikkatli, sabırlı, güvenilir ve güler yüzlü kişilerden oluşan bir ekibi ifade ediyor. Tabii ki mesleğimiz gereği önceliğimiz her zaman hijyen ve temiz liktir. Günlük temizlik, haftalık temizlik, aylık temizlik, dip temizlik, cam temizliği, metal temizliği, plastik temizliği, ahşap temizliği, kumaş temizliği, fayans temizliği, mermer taş temizliği, vakum temizliği, kuru temizleme, toz temizliği ve benzerleri diyebiliriz. Söylemek istediğim, otelde
yapılacak olan tüm temizlik çeşitlerinin zaman ve mekana göre gruplandırılması ve programlanmasıdır.

Size göre housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otellerde kat hizmetleri bölümü hemen hemen tüm departmanlarla yakın bir ilişki içerisindedir. Bununla birlikte en fazla ilişki içinde olduğu departman ön bürodur ki, misafir ile ilk iletişim ön büroda başlar, konaklama sırasında devam eder, ta ki otel çıkışına kadar… Bu nedenle ön büro ile kat hizmetleri, hem birbirlerini sürekli denetleyen hem de birlikte çalışan en yakın iki departmandır.

Mesleğinizin geleceği için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Her insanın doğuştan sahip olduğu birtakım özel yetenekleri, potansiyeli ve farklı gizli güçleri vardır. İnsanlar yaşamları boyunca bunları ortaya çıkartmak, kullanmak ve geliştirmek isterler. İşte bize bu olanağı sağlayan da mesleğimiz yani işimizdir. Bu da meslek seçiminin hayatımızda
ne kadar önemli bir karar olduğunun göstergesidir, çünkü seçilen meslek hayatımızı ekonomik, sosyal, psikolojik, fizyolojik ve biyolojik yönüyle etkiler. “İşini en iyi yapan her zaman işine en çok saygı duyandır,” sözünden de yola çıkarak, mesleğimin geleceğiyle ilgili pek de olumlu düşüncelere sahip olmadığımı söylemeliyim. Ne yazık ki son yıllarda bu departmanlarda çalışan personelde istikrar görmüyorum. Bunu yalnızca mesleğimizle ilgili söylemiyorum. Maalesef birçok meslekte durum bu şekilde görünüyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Nitelikli iş gücüne duyulan ihtiyacın artığı bu dönemde gençlerin, kariyer hedefleri doğrultusunda istikrarlı ve sabırlı olmaları gerekiyor. İş hayatında başarılı olmayı garantileyen ve herkes için geçerli yüzde yüz bir reçete maalesef yok! Herkese, iş hayatı, aile hayatı ve sosyal hayatı arasındaki dengeyi doğru bir şekilde kuracağı, huzurlu bir yaşam ve başarılı bir kariyer yolculuğu diliyorum.

Önümüzdeki dönemlerde hedefleriniz nelerdir?
Aslında hedefim, beni istediğim yaşama taşıyan basamağa ulaşmaktır. Kim olursanız olun, hangi konumda olursanız olun yaşamımızı değerli ve kendimize özel kılmakiçin mutlaka yeni hedeflere ihtiyacımız vardır.