Bodrum Housekeeper; Selin ER

“Benim için turizm sektörünün diğer alanlara göre daha uygun olduğunu düşünüyordum,” diyor Selin Er. Antalya’da erken yaşta sektöre dâhil olmasının ardından turizm alanında eğitimini tamamlayarak yolunda hızla ilerlemeye devam ediyor. “Daha iyi yerlere gelmekten geçen bütün yollar eğitim ve personele verilen değer ile doğru orantılıdır,” cümlesiyle, kendini bu mesleğe adamış bir Housekeeper olarak sektöre çözüm mesajları veriyor.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
Selin Er: Çorum, 1984 doğumluyum. Yaklaşık 20 yıldır bu sektörün içinde yer edinmiş, tabiri caizse kendini bu mesleğe adamış bir Housekeeper olarak çalışıyorum. Son beş yıldır aktif olarak Bodrium Otel’de görevime devam ediyorum.

Housekeeper serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Her zaman turizm sektörünün benim için diğer alanlara göre daha uygun olduğunu düşünüyordum. Bununla beraber Antalya’da erken yaşta sektöre dâhil oldum. Karar vermek ve eyleme geçirmek arasında çok uzun bir süre yoktu, çünkü mesleğe başladığım günden itibaren zaten bu işi uzun zamandır yapıyor gibi hissediyordum. Çok istemiş olmama rağmen babam turizm lisesine göndermemişti fakat daha sonrasında, üniversite zamanı geldiğinde bu isteğimin karşısında daha fazla duramadı. Böylece sektörün mektepli olan kısmına da başlamış oldum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Ön lisans eğitimimi Mersin Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümünde tamamladıktan sonra lisans eğitimimi de Anadolu Üniversitesi Turizm Otel İşletmeciliği bölümünde yaptım. Departman içi ve şirket eğitimlerine katılım sağlarken aynı zamanda Online eğitimlere katılıyorum. Bizler, çok hızlı değişen ve gelişen bir sektörde çalışıyoruz. Yeniliğe açık ve trendleri sıkı takip ederek standartlara uygun bir biçimde eğitimlerle harmanlamaya özen gösteriyorum. Bununla beraber, kendi kazanımlarımı ekibime de aynı doğrultuda aktarmak için çalışıyorum.

Çalışmakta oldunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Bodrium Otel, butik bir işletme olarak 2006 yılında sektöre adım attı. Bodrum’da 12 ay boyunca hizmet veren nadir tesislerden biri olan otelimiz, mükemmel bir tarihi dokuya sahip, merkezi bir konumdadır. Tyro İtalyan Restoran ve Lanua SPA merkezimiz ile misafirlerimize eşsiz tatlar sunup, huzurlu bir şekilde ağırlamaya gayret ediyoruz. İşletme olarak önceliğimiz, kalite standartlarına uygun, çevreye duyarlılığımızdan ödün vermeden yol almak. Bunun için de ekibimizle birlikte var gücümüz ile çalışıyoruz.

Housekeeper olmanın avantajları dezavantajları nelerdir?
Kaliteli zaman planlamak ve aktif olarak günü en verimli biçimde bitirebilmek, bu mesleğin bana katmış olduğu en kıymetli değerlerden sadece birkaçıdır. Durağan bir iş hayatı hiçbir zaman ilgimi çekmedi. Misafirlerle sürekli diyalog içinde olmak, personelim ile aktif olarak çalışmak, aslında benim için üretmek mükemmel bir duygu… İşimiz gereği sistemli ve düzenli çalışmak bizim için çok önemli fakat bu durumu özel hayatımızda yapmaya çalıştığımızda, açıkçası epey yorucu ve zahmetli oluyor. Bu da bizler için dezavantaj diyebilirim.

Size göre iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Housekeeper, öncelikle çok iyi bir dinleyici ve analiz edebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Her zaman eğitime açık, yenilikçi ve etrafına örnek bir kişilik sergilemelidir. Tesisin değer yapısına sahip çıkmalı ve bu yapıyı ekibine aktarabilmelidir.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
EĞİTİM ŞART! Bu sadece bizim için geçerli bir durum değil… Genel itibariyle baktığınızda, kalifiye personel bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Bu mesleği sevdirmek bizim asli görevimiz olmalı ki bacasız sanayimiz daha uzun yıllar yoluna, belli bir kalite ile devam edebilsin. Personel bizim için çok kıymetlidir, tabiri caiz ise elimiz ayağımızdır. Bakanlığımızın konu hakkında büyük desteklerine ihtiyacımız var. Aynı zamanda işletme sahiplerimizin de bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Daha iyi yerlere gelmekten geçen bütün yollar eğitim ve personele verilen değer ile doğru orantılıdır.

Size göre bir otel için housekeeping departmanı neleri ifade ediyor?
Temel departmanlardan biri olduğunun hepimiz tarafından net olarak bilindiği kanaatindeyim. Temiz ve hijyenik olmayan bir ortamda ne uyumak ne de yemek yemek isteriz. Hiç bir aktiviteyi gerçekleştirmekten hoşnut olmayız. Temiz ortam, temiz koku aklı selim her insan için çok önemli bir kriterdir. Bunun sürdürülebilirliğini sağlamak ise Housekeeping departmanından geçmektedir.

Size göre Housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Turizmde bütün departmanlar birbiri ile bağlantılıdır. Koordineli çalışmak işletmenin profesyonelliğini gösterir. Kriz yönetimini kolaylaştırır. Bütün bunları daha kolay hale getirebilmek için de Housekeeping ve diğer departmanların ilişkisi oldukça önemlidir. Tabii departmanımızın daha iyi yerlere geleceğini, ufku geniş arkadaşlarımızın katılımı ile daha da gelişmiş önemli bir çalışma alanına dönüşeceğini düşünüyorum.

Mesleğinizin geleceği için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Hizmet sektörünün gelişimi hızla artıyor dolayısıyla tüketim oranı da bu duruma paralel olarak yükseliyor. Büyük emeklerle oldukça yoğun çalışıyoruz. İşimizin büyük bölümü personel ile ki bu da konuyu yine eğitime getiriyor. Elimizden geldiğince eğitime özen göstermemiz gerekiyor.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Olumlu yönü, plan program çerçevesinde yaşamsal faaliyetlerimi sistematik olarak sürdürebiliyor olmam… Diğer bir deyişle zaman kavramını iyi bir şekilde ayarlayabiliyorum. Olumsuz yönü ise simetri ve düzen gibi mesleğimin bana kazandırmış olduğu alışkanlıklarımın, etrafımdaki insanları yorması, diyebilirim.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Housekeeping mesleğinin yenilikçi ve gelişen bir sektör olduğunu ve bu bağlamda, gençlerin, “Mesleğimizi daha ileriye nasıl taşıyabiliriz?” sorusunu kendilerine sormalarını isterim. Soru soran, araştıran, merak eden yol arkadaşlarımız olduğu sürece çok güzel işler başarabileceğimize inancım sonsuzdur. Her işin kendince zorluğu var, bunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, mesleğini sevmek her zaman başarı getirir. İşimizi severek yaptığımız sürece varlığımızın anlamı çok daha farklı bir hal alacaktır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Hedef çok tabii... Kendimi ve departmanımı eğitmek, yeni ve etkin kazanımlar sağlayarak daha fazla bilgiye ulaşmak, yeni metotlar deneyip, yeni çözümler bulmak hedeflerim arasında yer alıyor.
Hedefler olmazsa yerimizde saymamız kaçınılmazdır.