Medıcate Türkiye

“Pandemi süreci işimizin halk sağlığı için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.” diyen Kurumsal Satış, Ülke Müdürü Ali GÖKGÖZ sorularımızı yanıtladı.

Medicate pandemi sürecine nasıl hazırlandı?
Ana branşımız olan haşere kontrol hizmetlerinin yanında hijyen kontrol ve dezenfeksiyon hizmetlerimiz de rutin seyrinde devam etmekteydi. Türkiye’de 20 yıllık hizmet sürecimizde kuş
ve domuz gribi gibi farklı salgınlar yaşamış ve müşterilerimize koruma programları uygulamıştık.
2019 sonunda Çin’den ilk haberler gelmeye başladığında yine benzer bir salgın olacağı tahmini ile hazırlıklarımızı yaptık. Fakat hızlı yayılımı ve ağır sonuçları ile birlikte yol haritamızı hemen güncelledik.

NPMA (National Pest Management Ass. International) Amerika merkez ofis ile irtibatta kalarak, dünyayı takip ederek hangi ürünleri ne sıklıkla ve hangi metotla uygulayacağımızı belirledik. İlk resmi vaka 11 Mart 2020’de açıklandığında kurumsal müşterilerimizin neredeyse tamamından ülke çapında talepler almaya başladık. Kuş ve domuz gribi döneminde vermiş olduğumuz dezenfeksiyon hizmetlerimiz sahaya çok hızlı adapte olmamızı sağladı. Süreç içinde milyonlarca metrekare alanda dezenfeksiyon hizmeti verdik ve vermekteyiz.

Bildiğim kadarıyla sadece dezenfeksiyon hizmeti vermekle kalmadınız, başka servisleriniz de vardı. Müşterilerinize ne tür destekleriniz oldu?
2002 yılından beri Türkiye’de, T.C. Sağlık Bakanlığı yetkili hizmet noktası ve biyosidal ürün uygulayıcı izin belgesine sahip bir şirket olarak faaliyet gösteriyoruz. Tecrübe ve yetkinliğimize istinaden; salgın sırasında kurumsal müşterilerimizin tamamına yakını bize güvenerek koruma önlemlerini belirlediler. Sadece servislerimizle onların yanında olmadık. Panik halinde olan müşterilerimizi sakinleştirmek de görevimizdi. Bu bilinçle çağrı merkezimizde bir hat ayırarak, müşterimiz olsun olmasın bizi arayan herkesi önce sakinleştirdik sonra bilgilendirdik. Pandeminin hasarı ve hızı büyüdükçe müşterimizi koruma sorumluluğumuz daha da arttı. Maskeden, dezenfektana birçok ürün talebi gelmekteydi. Bizden tedarik etmeseler bile gelen yeni bilgilere istinaden müşterilerimiz bize danışarak ilerlemeyi tercih ettiler. Avm, otel, hastane, plaza, site, fabrika gibi girişin çok olduğu müşterilerimizden çokça tedarik talepleri aldık. Zaten sahada virüsle mücadele birleştirerek özel ve adım adım bir koruma programı hazırladık. Sonrasında da müşterimizin tüm koruma sürecini ele aldık. Bizimle başlayan ve Türkiye’de başka örneği hâli hazırda da olmayan ‘’Tek elden Tüm hijyen!’’ programını başlattık. 

‘’Tek elden Tüm hijyen’’ programı nedir? Bahseder misiniz?
Müşterimizin yerleşkesine özel, virüsten korunma adına ne talebi varsa tamamının karşılanması diyebiliriz. Karşılamadaki termal kameradan, hijyen kabinine, maske tedariğinden, el dezenfektan noktalarına, ozon jeneratörlerinden, yüzey dezenfeksiyonuna kadar ister tek tek, isterlerse taleplerinin tamamını karşılayabiliyoruz.

Süreç nasıl işliyor?
Yerleşke keşfi ile başlıyor, sistem kurulumu ve personel tedariği ile devam ediyoruz. Müşterimiz hijyen paketinden neyi istiyorsa onu seçiyor. Ya da yerleşkenin tamamının kontrolünü bize bırakıyor. Üstelik demirbaş satınalmasına da gerek kalmadan. Süreli sözleşmelerle termal kamera, ozon jeneratörü, hijyen kabini ve el dezenfektan noktalarının kiralamasını yapabiliyor. İsterse satınalma da yapabiliyor tabii ki.

Müşteriniz hizmet satın almak istediğinde ne yapıyorsunuz?
İki farklı seçenekleri var. Yine tamamen taleplerine göre hareket ediyoruz. Sarf malzeme tüketim planlaması yaparak belirlenecek aylık fiyat üzerinden bizden uygulayıcı personel kiralıyor. Ya da istediği periyotlarla dezenfeksiyon hizmeti alıyor. Personel kiralama sürecinde tam mesaili veya part time olarak personelimiz yerleşkede göreve başlıyor. Uygulayıcı personelimize bizim verdiğimiz ad; DezenfekMAN.

Özellikle beş yıldızlı otellerde ‘DezenfekMan’ projeniz ses getirdi. Ayrıntılarından bahseder misiniz?
İstanbul genelindeki beş yıldızlı otellerin neredeyse tamamı müşterimiz olduğundan süreci kader birliği yaparak iç içe yaşadık ve yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi oteller birçok farklı ülkeden misafir kabul etmeleri sebebiyle bulaş riski belki de en yüksek yerleşkelerdir. Salgından pandemiye geçiş döneminde ülkemizde değişik milletlerden misafirler ağırladık. Erken hazırlıklarımız
ve aksiyon planlarımızla otel müşterilerimizi rahat ve güvende hissettirmemiz gerekiyordu. Bu bilinçle çok erken çalışmaya başladık. DezenfekMAN’ı icat ettik.

DezenfekMAN’ınız yerleşkede görev tanımında ne varsa yapıyor. El temas yüzeyleri dezenfeksiyonu, hijyen ekipmanları kontrolü, dezenfektan noktalarının dolumu, sarf malzeme tüketim kontrolü gibi yerleşkede rutin işler ve raporlamasından sorumlu. Müşterimiz hiçbir sürpriz giderle karşılaşmıyor. Kendi personeline dezenfektan vererek hatalı uygulama kaynaklı; dezenfektan lekesi riskini, telefon, bilgisayar vb. elektronik ekipman dezenfeksiyonundaki iş güvenliği risklerini de almıyor. Aynı zamanda personelini aslî işinden alıkoymuş olmuyor. Yüksek
dezenfektan tüketim ihtimâli de ortadan kalkıyor. Ay sonunda hijyen kontrolü ve dezenfeksiyon için ne ödeyeceğini biliyor. Ayrıca bizden tüm hizmetleri sigortalı olarak alıyor.

Güvenli turizm sertifikalandırma sürecinde neler yaptınız?
Devletimizin belirlediği standartları ve gelişen güncellemeleri uygulayarak, özellikle İstanbul ve Antalya’daki otel müşterilerimizin çözüm ortağı olduk. İstenen standartlar içinde haşere kontrol hizmetlerinden dezenfeksiyon servislerimize kadar birçok başlıkta hem görev aldık hem danışmanlık verdik. Onbinlerce odayı, milyonlarca metrakare alanı dezenfekte ettik, etmeye de devam ediyoruz.

2022 beklentileriniz nelerdir?
Öncelikle bir an evvel can kayıplarımızın durmasını, pandeminin sonlanmasını ve eski mutlu, maskesiz, sevdiklerimize sarılabildiğimiz günlerin gelmesini diliyoruz. Bizim sektörümüzden de aramızdan ayrılanlar oldu. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Çok şükür ki Medicate olarak sahadaki arkadaşlarımızdan kayıp vermedik ama maalesef çokça vakâmız oldu. Sağlık çalışanlarımız kadar olmasa da ön cephede mücadele etmenin verdiği sorumluluğu da yaşıyoruz.
Covid-19 vakâsı olan bir eve yada ofise giren ilk kişiler olmak tedirgin edici olduğu kadar sorumluluk da yüklüyor. Medicate sorumluluklarının bilincinde olarak sektöre yön vermeye devam edecektir. Umarım hepimize sağlık getiren güzel bir yıl olur.