Antalya Innvısta Hotels Belek Executıve Housekeeper’ı Şerife KİREZ

“Housekeeping operasyon departmanı olduğu için sürekli aktif ve hareketli olmanız gerekiyor. Bu durum da benim yapıma oldukça uygun. Ayrıca çeşitli ülkelerden gelen dili, dini, ırkı farklı insanlara hizmet verip memnuniyet ve devamlılıklarını sağlamaya ülkem ve işletmem adına katkıda bulunmak, bizler için büyük mutluluk” diyen Şerife Kirez sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1970 Konya doğumluyum. Eğitim hayatım bittikten sonra bir arkadaşımın vesilesiyle 1987 yılında Kuşadası İmbat otelde kat görevlisi olarak çalışmaya başladım. 34 yıldır bu sektördeyim. Son 4 yıldır Innvista Hotels Belek’te Executive Housekeper olarak görevimi sürdürmekteyim. Aynı zamanda Antalya Temizlik Hizmetleri Yöneticileri Derneği (ANTED) aktif olarak görev yapıyorum. Bir kız çocuk sahibiyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Mesleği tamamen tesadüfi seçtim. Aynı zamanda komşumuz olan arkadaşımın otelde çalışmaya başlaması benim serüvenimin başlangıcı oldu. 1987 yılında adım atıp, tırmanmaya başladığım basamaklar, sırasıyla; kat şefi, asistan ve 1996 yılından günümüze housekeeper olarak serüvenim hala ilk gün heyecanı ile severek ve azimle devam ediyor.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Alaylıyım. Meslekle ilgili de M.E.B. başta olmak üzere özel kurum ve kuruluşlardan ayrıca şirket içi ve dış kaynaklı eğitimleri önce kendimi geliştirmek sonra da ekibime faydalı olabilmek adına aldım, almaya da devam ediyorum. Yenilikleri takip edip, çağın gerisinde kalmamalıyız.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Innvista Hotels Belek, aile ve çocuklu aileler için aktivite-eğlence kompleksidir. Kış sezonunda da bulunduğu bölgeden ötürü  spor gruplarının tercih ettiği bir oteldir. Ebeveynlerin unutamayacakları bir tatili çocuklarıyla paylaşabilmelerini amaçlayan otelimiz çocuklara tıpkı yetişkinler gibi kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor. Su kaydırak havuzları, oyun parkı, açık büfe restaurant, alacarte restaurantlarımız ve çocuklar için özel tasarlanmış restauranımız, Minivista çocuk kulübümüz ile çocuğunuza eğlence dolu bir tatil sunarken, size de çocuğunuzu emin ellere bırakıp gönül rahatlığıyla tatilin keyfini çıkarma fırsatı sunuyor. Tatilin tadını doyasıya çıkarmanız için otelimizde kapalı yüzme havuzu, sauna, Türk Hamamı ve spor salonunu kullanabilir, rahatlamanızı sağlayabilirsiniz. Innvista ailesi çocuğunuzun ben sıkıldım diyeceği hiçbir saniye olmayacağına dair söz veriyor.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Benim için en büyük avantajı operasyon departmanı olduğu için sürekli aktif olmak. Aktif olarak çalışmayı sevmeyen birisi için sıkıcı ve yorucu olabilir. Ayrıca çeşitli ülkelerden gelen dili, dini, ırkı farklı insanlara hizmet verip memnuniyet ve devamlılıklarını sağlamaya ülkem ve işletmem adına katkıda bulunmak, deyim yerindeyse bacasız sanayinin bir parçası olmak bizler için büyük mutluluk. Dezavantajı ise; otel doluluk oranları sezonluk olarak değiştiğinden personellere sürekli istihdam sağlanamaması. Ana kadro dışında çalışanlar 6-8 ay çalışarak 12 ay hayatını idame ettirmek zorunda. Genel olarak bu departmana gerektiği kadar önem verilmiyor. Yeni nesil bu işte çalışmayı istemiyor. Tercih edilmemek de bizleri üzüyor.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Evimizde annemizin özellikleri neyse, bir otelde de housekeeperın özellikleri o olmalıdır. Housekeeper ‘Otelin annesidir’ Girişten çıkışa kadar temizlik, hijyen ve bakımından, eğitiminden, motivasyonundan, ekip ruhu oluşumundan, üniformalarına kadar her yerde eli olan, prezentabl, mütevazi, iletişimi kuvvetli, sevecen, koruyup kollayan, güvenilir ve sorumluluk sahibi olmalıdır.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle istihdam sağlanmalı. İşin sürekliliği olmadığı sürece mevcuttaki çalışanları da kaybedeceğiz. Turizm okullarında housekeeping bölümü yok oluyor! Sektör çalışma şartları iyileştirme yönünde adım atmalı ki öğrenciler özendirilmeli ve tercih edilen departman haline getirilmelidir, kanısındayım.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Temizlik hijyen ve bakımla başlayıp, misafirlerin mahremine giren, bunun gizlilik ve özelini gözeten, güven üzerine kurulu ve işletmeye katkı sağlayan en önemli operasyon departmanlarından biridir. Konuklar, her zaman temiz ve güvenli konaklama yeri ararlar. Aradıklarını bulan ve sunulan hizmetten memnun kalanlar, işletmenin devamlı misafiri olacakları gibi, çevrelerine de olumlu eleştiriler yaparak konukların bu işletmeye gelmelerini sağlayacaklardır. Bu durum işletmenin gelirinin artmasına neden olur. Yukarıda da bahsettiğim gibi evin temizliği ve ekonomisini de dengelemekten sorumlu olan “Anne” yi ifade ediyor.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Sadece Housekeeping departmanının değil bütün departmanların birbiriyle ilişkisinde, empati ve iletişimin önemini unutmamalı, bunları yaparken saygı ve sevgi çerçevesinde olmalıyız.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Böyle devam ederse bir kırılma noktası yaşanacaktır. Milyar dolarlık tesisler yapılıp, bizlere emanet ediliyor. Bildiğim birçok tesis extra personel alarak veya ellerinde olan bir avuç insanın kaldıramayacağı kadar iş yükleyerek yoğun sezonu geçiriyor. İstihdam için harekete geçmek şart. İstediğimiz düzeyde eleman için de eğitim şart!

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Olmaz mı? İstem dışı da olsa derli toplu ve temiz olmak içimize işlemiş. Ya evdekilere huzur vermiyorsunuz ya da kendiniz sürekli düzenli olmak zorundaymış hissi ile mutsuz ve yorgun oluyorsunuz. Görev bilinci ile apartman yöneticisine merdiven köşeleri ve süpürgelikler silinmiyor diyorum. Yolda yürürken yere atılan çöpleri gördükçe toplamak istiyor ve çok üzülüyorum.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Benim gözlemim zamane gençliği bedenen çalışmak istemiyor. Başlangıçta müdür olarak, masa başında çalışmak istiyor! O mevkiye gelebilmek için, işin iç işleyişini, nasıl yapıldığını bilmek lazım, ki bir koltuğa oturduğunda onun hakkını verebilsin! Tüm meslektaşlarım eğitmeye, iş öğretmeye hazır. Dolayısıyla bizlerin de desteğiyle kendilerini geliştirip, yükselebilecekleri bir bölüm. Her zaman şiddetle operasyonun içinde çalışıp, her bir işleyişe hakim olmalarını tavsiye ediyorum.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
İnnvista Hotels Belek olarak öncelikle Güvenli Turizm Sertifikası aldık. Sertifika için gerekli olan tüm önlemleri de bire bir uyguladık. Misafirlerimize de uygulatmaya çalıştık. ULV cihazı, hijyen malzemeleri, dezenfektanlar, maske olmazsa olmazlarımızdır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
İnnvista Hotels olarak sloganımız ‘Mutlu Çalışan Mutlu Misafir’. Bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Pandemi sürecinde önce sağlıklı kalmak, sağlıklı çalışma ortamını yaratmak ve korumak. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen dünyayı yakından takip ederek, sürdürülebilir gelişmelere katkıda bulunmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.