Kaya Palazzo Resort & Resıdences Bodrum Executıve Housekeeper’ı Mürsel BALTACI

“Departmanın daha iyi noktalara gelmesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerekir. Housekeeping departmanının özellikle son yıllarda geldiği nokta maalesef iç açıcı değil. Özellikle düşürülen personel sayısı, ücret yetersizliği, sezonluk personel gibi durumlara müdahale edilmeli diye düşünüyorum” diyen Mürsel Baltacı sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1981 Çorum Ortaköy doğumluyum. 11 yıldır evli ve 9 yaşında ikiz kız çocuğu babasıyım. Bodrum aşığı olarak Bodrum’da yaşıyorum. Yaklaşık 20 yıldır turizm de çalışıyorum. Şu anda yaz sezonunda; Kaya Palazzo Resort & Residences Le Chic Bodrum’da, kış sezonunda; Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort Kartalkaya’da Housekeeper olarak çalışmaktayım.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Liseden sonra bir tanıdık vasıtası ile Bodruma geldim. Resort Dedeman Bodrum’da Housekeeping departmanında meydancı olarak başladım. Resepsiyon, muhasebe, f&b ve nerdeyse tüm departmanlarda traine gördüm, daha sonra housekeeping departmanına geri döndüm. Temizliğe verdiğim önem ve detaycılığım beni bu alana itti.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğimle ilgili birçok eğitim aldım. Bunlardan 15 tanesi sertifikalı. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek eğitim almaya devam ediyorum. Meslek içi eğitim benim için olmazsa olmaz. ekibimle her sabah 15 dakika önceden belirlediğimiz bir eğitim programını takiben günün konusunu anlatıp zaman zamanda uygulamalı eğitimlere devam ediyoruz. Sektördeki yenilikleri de takip ederek mesleğimizi ve kendimizi güncellemeye devam ediyoruz.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
1974 yılında Burhanettin Kaya tarafından kurulan Kaya Holding, bugün 8 şirket ve 2500’ü aşkın profesyonel kadrosuyla inşaat, turizm, finans, petrol, enerji ve içecek alanlarında faaliyet göstermektedir. Her biri dalında öncü ve uzmanlaşmış Kaya Holding grup şirketleri, doğrudan ya da dolaylı olarak dünyanın birçok farklı noktasında bulunan binlerce müşteriye ulaşmakta, özellikle turizm ve inşaat sektöründe sadece yerel değil, küresel pazarlara da hizmet vermektedir. Kaya oteller gurubunun en yeni üyelerinden biri olan kaya palazzo le chic bodrum otelinde çalışmaktayım. Luxury kategorisine yeni bir bakış açışı getiren bodrum Gümbet in en lüx otelinden biriyiz. 65 oda 17 residences oluşan tesisimiz misafir memnuniyeti en yüksek tesislerden biridir. Bu memnuniyet başarısında başta genel müdürümüz olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımın katkısı büyüktür.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Bana göre en büyük avantajı çok insan biriktirdim. Çok dost edindim. Çok anı biriktirdim. Hem iş hem hayata dair pek çok tecrübe edindim. Dezavantaj olarak hem yoğun yaz sezonunda düzensiz çalışma saatleri, hem de kış sezonunda evime çok uzak bir mesafede bulunmak; özel hayatı ve ev hayatını olumsuz etkiliyor, ailemden uzak kaldığım zamanlar oluyor.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Bence iyi bir housekeeperın ilk önce kişilik sahibi olması gerekir. İnanıyorum ki diğer özelliklerini zamanla kazanabilir. Eğitimle birlikte tecrübe şart. Çözüm odaklı olmalı. Ekip ruhunu hissetmeli ve yaşamalıdır.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı
nasıl değerlendiriyorsunuz?

Departmanın daha iyi noktalara gelmesi için hepimizin elini taşın altına koyması gerekir. Herkesin görevini ve işletmesini sahiplenerek; işine iki elle sarılmalı aynı zamanda mesleğini işletmede ön  plana çıkartıp önemini belirtmelidir. Günümüzde geldiği nokta maalesef iç açıcı değil. Bütçede düşürülen personel sayısı, ücret yetersizliği bunlara müdahale edilmeli diye düşünüyorum.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Bence bir otelin olmazsa olmazı olan bir departmandır. Odalar temizlenmez, hazır hale getirilmezse; odalar satışa sunulamaz. Bu durumda; ne otele bir satın almanın gerçekleşmesine gerek kalır; ne resepsiyondaki personelin check in – check out yapmasına gerek kalır, ne bir aşçının yemek yapmasına gerek kalır, ne de bir garsonun servis yapmasına gerek kalır. Bir otelin açık tutulması için housekeeping departmanı olmazsa olmazdır, housekeeping departmanı zincirin en kuvvetli halkasıdır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otelcilikte departmanlar zincirin halkası gibi. Hepsi birbirine bağlı. Halkanın bir yerinde kopukluk olursa yükü çekemeyiz. Bu mantıkla düşünüp diğer departmanlarla bu düşünceyle hareket etmeliyiz.


Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bence devletimizin konuya acil ele alması gerekiyor. Yeniden TUREM’ler (Turizm Eğitim Merkezleri) açılabilir. Turizm teşvikle desteklenerek personel eğitilmelidir. Devletin üreteceği çözümlerle personel istihdam süresi uzatılabilir. Yakın bir zamanda hepimiz personelsiz kalacağız. Yabancı uyruklu personeller getirmeye devam edeceğiz. Bundan dolayı mesleğin geleceğini parlak görmüyorum. Yarınlara maalesef umutla bakamıyorum.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Olumlu yanları eşime yardımcı oluyorum. Yapılacak işleri planlayıp iş bölümü yapıyoruz. Olumsuz yanları çok titiz ve detaycı olmam. Bazen ben bile rahatsız oluyorum bu özelliğimden. Ama işimi çok seviyorum. 

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
İşinizi severek yapın ve yaptığınız işi mesleğiniz olarak kabul edin. Aksi takdirde kısa dönem çalışmayı düşünüp sadece zaman geçirmek amacıyla bakarsanız kendinize bir şey katamazsınız. Asla bu yönde gelişme sağlayamazsınız. Pes etmeyin. Her işin ve her insanın Kırılma noktası var onu geçerseniz başarı kaçınılmaz olur.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz? 
Sertifika sürecinin gerekliliği olan tüm yasal tedbirleri uyguluyoruz. Özellikle çalışanlarımızı çok sıkı  takip ediyoruz. Konuklarımız için hijyen ve tedbirleri en üst seviyeye çıkarttık. Giriş çıkışlarda ateş ölçümleri, tüm genel alanlarda sosyal mesafe kuralları ulaşılabilir her alanda dezenfektanlar, galoş ve eldivenler. Ayrıca ulv cihazı ile düzenli olarak tüm tesis dezenfekte ediliyor.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Yaz dönemi bodrumda kış dönemi ise bolu da kaya palazzo otelde çalışmaktayım. Her iki otelde de misafir memnuniyeti üst seviyede. Bu seviyeyi daha da yukarı taşıyıp vizyon ve misyonumu geliştirmek istiyorum. Bu şekilde kendime ekibime ve memleketime faydalı olacağımı düşünüyorum.