Alanya Numa Bay Exclusıve Otel Executıve Housekeeper’ı Günay DEMİRER

“İyi bir housekeeperın mütevazi, sabırlı, yenilikçi olması, inisiyatif kullanabilen, eğitime önem veren, mesleki becerilere sahip, işini çok iyi bilen, yeniliklere kolay ayak uydurabilen yapıda olması önemlidir. Teknolojik yeniliklere çabuk adapte olup, personelini de en iyi şekilde yönlendirmesi ve onları en verimli şekilde çalıştırması önemlidir” diyen Günay Demirer sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1974 Konya doğumluyum. Evli ve 3 çocuk annesiyim. Lise mezunuyum. Kızımla birlikte girdiğim üniversite sınavından sonra Anadolu Üniversitesi Turizm Konaklama ve İşletme Bölümüne kayıt oldum. Maalesef 2. sınıftan sonra devam edemedim. 27 yıldır turizm sektöründe hizmet vermekteyim. 2014 yılında başladığım Numa Hotels grubuna, 2017 yılında açılmış olan Numa Bay Exclusive Otel’de devam etmekteyim. Aynı zamanda geçtiğimiz dönem HOTED Yönetim Kurulu Üyeliği, bu dönemde ise Genel Sekreterlik görevini yürütüyorum.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar
verdiniz?

1994 yılında Tekirova –Kemer Phaselis Princes Otel’e kasiyer olarak işe başlamak için gitmiştim. Ablamın müdürü bizim departmana alalım yetiştirelim dedi. O yıllarda housekeeping departmanı, tercih edilirliği yüksek bir departmandı. Bana da çalışma saatlerinin uygunluğu ve şef olmak cazip geldiği için housekeeping departmanında işe başladım.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Turizm sektörüne başladığım günden itibaren meslek içi eğitim adına özel firma, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler, çalıştığım tesislerde aldığım eğitimlerki hepsi de eğitime ciddi derecede önem veren tesisler Usta ve Usta Öğreticilik Belgesi, Eğitimcinin Eğitimi, Ön Büro İş Başı Eğitimi Kurslarına katıldım. Sektördeki yenilikleri takip edip housekeeping ile ilgili otelin prosedür ve talimatlarını sürekli olarak ekip arkadaşlarımla paylaşmaktayım. Ayrıca mesleki kurs ve eğitimlerle ilgili bilgilendirip katılımlarını sağlıyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Numa Bay Exclusive Hotel M.Ö. 200’den kalma eşsiz tarihi bir koyda, 356 odası ile Alanya’nın Türkler Kasabası’nda yer almaktadır. Ana otel binasının mimarisi Alanya ilçesinin doğasından ve geleneksel renklerinden esinlenmiştir. Otele ait plaj boydan boya yeşil manzaralarla çevrili ve mavi bayrak sertifikalı berrak bir denize sahiptir. Numa Bay Exclusive Hotel 2017 Haziran tarihinde açılmış olup bugüne kadar hizmet kalitesinden hiç ödün vermeden özel oda tipleriyle kazandığımız ayrıcalıklı belge ve ödüllere sahip, koşulsuz misafir memnuniyeti sağlayan güler yüzümüz ve hizmet anlayışımızla misafirlerimize evlerini aratmayacak keyifli bir tatil geçirmelerini sağlamaktayız. Bunların dışında pandemi dönemine kadar kış sezonunda futbol takımlarını da ağırlayan personele kışın istihdam sağlayan bir tesistir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Geniş bir operasyonu yönetiyoruz. Otel içerisinde daima aktif olarak çalışmak, kendine ve ortama bir şeyler katmak, otelin genel işleyişine hakim bir departman olmak gerçekten çok güzel. Çalışanlarımız bizi bir anne olarak görüyorlar. Bu çok gurur verici. Yeni insanlar tanıyarak çok geniş bir çevre ediniyoruz. Otelimize gelen misafirleri ağırlamak, onlarla tanışmak, farklı kültürleri tanımamıza ve yeniliklere açık olmamıza olanak sağlıyor. Dezavantajları; konaklama işletmelerinin en önemli departmanlarından bir tanesi olan housekeeping departmanı çoğu kişi tarafından klasik bir ev hanımının yapabileceği bir meslek olarak düşünülmesi. Otelin bel kemiği olan housekeeping departmanının bu kadar fedakar ve yoğun çalışmasına rağmen gereken değerin verilmemesi çok üzücü.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Mütevazi, sabırlı, yenilikçi, inisiyatif kullanabilen, eğitime önem veren, mesleki becerilere sahip olan, işini çok iyi bilen, yeniliklere kolay ayak uydurabilen olmalıdır. Teknolojik yeniliklere çabuk adapte olup personelini de en iyi şekilde yönlendirebilmelidir. Yönetici olarak altında çalışan personelin iyi tanınması ve onları en verimli şekilde çalıştırması önemlidir.

Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Maalesef housekeeping departmanı can çekişiyor. Oteller, iş merkezleri günbegün çoğalmakta ve hizmet alanlarının sınırlarını genişletmekte. Yaşanan kalifiye personel sıkıntısının üzerine bir de pandemi ile birlikte göçler başladı, kalanların büyük çoğunluğu başka alanlara yöneldi. Geldiği nokta artık insanların yaz tatilinde boş kalan iki- üç ayını değerlendirmek boş geçirmemek için geçici bir iş sahası oldu.Turizm büyük kayıplar yaşıyor. Otellerin çoğalması, işletmelerin hedeflenen doluluğa ulaşması için fiyatları kırması, acentaların batma hikayeleri maalesef ki hepsinin ilk faturası personele kesiliyor. Housekeeping departmanının daha iyi noktalara gelebilmesi için turizm okulları ve İnsan Kaynakları departmanları birlikte ciddi çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bu maalesef bizlerin çabasıyla olacak bir şey değil. Bu mesleği sevdirebilmek için insanları maddi yönden rahatlatmak, maaş politikasını değiştirmek, kış döneminde devletin ve işverenin destek olması çalışana istihdam sağlanması gerekir. Mesleğin tercih edilebilirliği artınca çalışanın iş yükü azalacak ve daha çok verim alınacaktır. Personele yatırım yapılmadığı sürece daha kötüye gideceğimiz aşikardır.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Housekeeping departmanı tesisin bel kemiği, olmazsa olmazlarından, sağlıklı ortam oluşturmak, çevreye duyarlı ve tesise yapılan yatırımı koruyan, tesisin her alanından sorumlu ve sürdürülebilirliği sağlamada büyük önem taşıyan bir departmandır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Otelin tüm departmanları zincirin bir halkasını oluşturmaktadır. Tüm departmanların üzerine düşen görevleri farklı olsa da amaç aynı hizmeti taşımaktır. Housekeeping departmanı da diğer departmanlarla iletişim halinde, yardımlaşabilen, bilgi alışverişi içerisinde olmalıdır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Her yıl büyümekte olan sektörle birlikte yaşanan personel sıkıntısı daha da artacak. Önceden biz personeli seçerken, kriterleri biz belirlerken, şimdi onlar bizi seçmeye başladı. Turizm ve meslek okulları, İnsan Kaynakları, işletmecilerimiz ve yatırımcılarımız bizlere destek olurlarsa daha iyi işler çıkaracağımızdan şüpheniz olmasın.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Tabiki evde de temizlik, düzen ve hijyeni severiz. Çocuklarla ufak tefek sıkıntılar çıksa da en büyük destekcim kendisi de bir turizmci olduğu için tabiki eşim.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu mesleğin bizlere kazandırdığı çok şeyler var. Mesleğimize sahip çıkalım. Benim keyifle ve severek yaptığım bir iş. Bu işi en alttan başlayarak bilerek çekirdekten yetişmelerini tavsiye ederim. Her zaman yeniliklere açık ve sabırlı olsunlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Gençlerimize bu mesleği sevdirebilmek, bilgi ve deneyimlerimizi onlara aktarabilmek, arkamızda bu mesleğin sürdürülebilirliğini sağlayan bir nesil bırakmak.

Hoted Alanya’nın çalışmaları ve dernekleşmeyle ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Hoted kurulduğu günden bu yana Housekeeping olimpiyatları, fabrika eğitim organizasyonları, kat şefliği kursları ve her biri ayrı başlıklar altında bir çok eğitim semineri gerçekleştirmiştir. Ayrıca her yıl geleneksel iftar yemeği ve kahvaltı organizasyonları geçekleştirilmiştir. Hoted’in kurucularından onursal Başkanımız ve Başdanışmanımız Hakan Halit Yeni başta olmak üzere, geçmiş dönem başkanlarımız, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, eğitim komite başkanı ve üyeleri, denetleme ve istişare kurulu üyelerimiz; camiamızın çıtasının yükseltilebilmesi için ve hakettiği konuma gelebilmesi için, en üst perdeden çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

HOTED, camianıza ve Alanya turizmine ne kattı?
Düzenlemiş olduğu gerek Kat Şefliği kursları gerekse diğer eğitim seminerleri ile sektöre kalifiye personel kazandırmaktadır. Kuruluşumuz Hoted’in çalışmaları sayesinde birçok tesisin housekeeping departmanına bakış açısı değişti. Onursal Başkanımız, Başdanışmanımız Hakan Halit Yeni’nin gerek yerel, gerek ise ulusal anlamdaki çalışmaları ve mücadeleleri sayesinde sadece Housekeeping çalışanları değil, tüm turizm çalışanlarının, emekçilerin sıkıntılarını tüm Türkiye duyuyor. Hoted camiamızın, turizmin, emekçinin, emeklinin ve garibanın sesi oldu, olmaya da devam ediyor. Şüphesiz dernekçiliğin, sivil toplum bilincinin gelişmesi, artması tüm emekçi camiasının yararına olduğuna inananlardanım. Bunu gördük, görüyor ve canlı canlı yaşıyoruz. Onursal başkanımızdan yönetim kuruluna, yönetim kurulundan eğitim ve istişare kurullarımıza kadar hep birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Kısacası biz bir tabela derneği değiliz sektörün ve mesleğin geleceği için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.