Pıya Sport Hotel Executıve Housekeeper’ı Sinem TARUK

“Her işte olduğu gibi bizim işimizin de çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için donanımlı olmak önemlidir. Temizlik, hijyen ve bakım için kullanılan ürünlerin özellikle kimyasalların çok iyi bilinmesi bizim işimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Housekeeper’ın her zaman kendini geliştirmesi, yeniliklere açık olması, mütevazi, vicdanlı, hakkaniyetli ve anlayışlı olması önemlidir” diyen Sinem Taruk sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1986 yılında İstanbul da doğdum. İki çocuklu bir ailede büyüdüm. Evli bir çocuk annesiyim. Ticaret lisesi mezunuyum. Liseden mezun olduktan sonra muhasebe alanında çalıştım. Ancak bana uygun olmadığını fark ettiğimde mesleğimle tanıştım ve 2008 yılından beri Kat Hizmetleri departmanın da devam ediyorum.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı?
Bu alanda çalışan ve mesleğin her anını iyi analiz etmiş yakın bir arkadaşımın tavsiyesi ve yönlendirmesiyle başladım. Küçük bir butik otelde ilk deneyimi gerçekleştirdim. Burada işimi her manada tecrübe ederek daha büyük bir otelde başladım. Gördüm ki Houseekeperlık her gün yeniden kendinize bir şeyler kattığınız bir meslekmiş. Hani derler ya dünyaya gelen herkesin bir uzmanlık alanı edinir kimileri bunu doğuştan alır kimileri sonradan edinir bence ben doğuştan almışım.

Mesleğinizle ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğimle ilgili ilk eğitimimi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde açılan kurslara katıldım. Daha sonra otel ekipmanlarını tanıma, kullanma, hijyen, kimyasal, tekstil, iletişim ve el becerileri gibi bir çok alanda eğitim alarak mesleğe dair aylık olarak gerçekleştirilen toplantılara katılmaktayım.

Çalışmakta olduğunuz Otel hakkında bilgi verir misiniz?
Şu anda Piya Sport Hotel de çalışıyorum. Otelimiz 131 odalı, konum olarak İstanbul yarımadasında birçok olaya ev sahipliği etmiş, turistik açıdan önemli olan tüm alanlara yakın bir  konumda. Özellikle ailelerin tercih ettiği yaş ortalaması yaklaşık olarak kırkın üzerinde olan misafirlerin geldiği bir konaklama işletmesidir. Otelimizde temizlik, hijyen ve hizmet kırmızı çizgimizdir.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Avantajı; hareketli olmayı seven biri için sürekli aktif olmak ve kendinizi zinde hissetmek. Konaklama yapan misafirlerin konaklaması sırasında oda kullanım şekillerine göre milliyetlerini ve nasıl bir yapıya sahip olduklarını analiz edip insanları tanımama yardımcı olduğunu ve diyebilirim ki mesleğimin bana kattığı en güzel şeylerden biridir. Dezavantajı ise; çalışanlarının sürekli eğitim almasının gerekmesidir.

Sizce iyi bir Housekeeper’ın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Yaptığımız işin çeşitli zorlukları vardır. Housekeeperın kendi alanında donanımlı olması gerekir. Kendi alanında kullandığı gerek kimyasalları gerekse diğer ürünleri çok iyi tanımalı ve ona göre kullanmalıdır. Kişilik olarak bizim her daim mütevazi, vicdanlı, hakkaniyetli ve anlayışlı olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir de bize düşen büyük görev; her zaman yönetimle personel arasındaki dengeyi ayarlayabilen kısacası liderlik vasfına sahip olmak.

Housekeeping Departmanını daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir ve geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Housekeeping departmanın geldiği nokta bence hak ettiği noktada değil daha iyi olabilir. Daha iyi nasıl yapılabilir; turizm otelcilik liselerinde kat hizmetleri bölümlerin de ve diğer meslek liselerin de bölümleri artırıp kesinlikle büyük otellerde ve uygulama okullarında yaparak öğrenme modelini tam manasıyla hayata geçirerek aynı zamanda yabancı dil bilgisi kazandırılmalıdır. Böylelikle departmanımızı hatta turizmi çok daha iyi seviyelere taşıyacağına inanıyorum.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı ne ifade ediyor?
Temizlik, hijyen ve oda görünümü. Misafirlerin daha rahat edebilmesi için oda görünümü önemlidir. Bu durumda oda düzenini kullanılacak ürünlerden (yastıklar, yorganlar ve diğer tefriş ürünleri gibi) birbirleriyle uyumuna kadar çok iyi düzenleyerek. Olumlu bir görüş elde eder. Benim aklıma gelen ilk şey temizlik çünkü bizler misafirin en özelinde olan bir departman olduğumuz için bir diğer ifade ile güvendir.

 

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Her departmanla ilişkisi çok önemlidir. Ancak önceliği ön büro departmanıyla koordineli ve iletişim içinde olması zorunluluk gerektirir. Bir diğer departman ise teknik departmanıdır bu departmanda en az ön büro departmanı kadar bizim için önemlidir.

Mesleğiniz geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Bildiğiniz üzere ülkemiz de ve dünya da salgın haline gelen covid-19 virüsü bizlere ve tüm insanlığa temizliğin ve hijyenin önemini göstermiştir. Turizm sektörünün devam edebilmesi için biz housekeeping departmanı çalışanlarına daha büyük önem verileceğini ve mesleğimizin daha iyi yerlerde olacağını bu kavramda ön görmemek mümkün değildir.

Housekeeper olmanın ev hayatınızda olumlu olumsuz etkileri var mıdır?
Mesleki alışkanlıkların evime yansıması çok iyi bir şey öncelikle bunu belirtmek isterim. Bu durumda sürekli tertipli ve düzenli olunması gerektiği için aile fertlerim tarafından şikayet edilse de bir zaman sonra temizlik ve düzen olgusuna onlar da alışıyorlar. Ben mesleğim açısından evime yansıyan herhangi bir olumsuzluk aslında görmüyorum.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?
Öncelikle pes etmek üzere yola çıkmamalıdırlar. Her iş de olduğu gibi bizim işimizde de sabır ve mücadele çok önemlidir. Sabırlı, kendilerine ve etrafa zarar vermeyecek kadar hırslı bir şekilde çalışmalılar.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Öncelikle otelimizde covid-19 öncesi rutin olarak yapılan temizlik ve kontroller bakımından sürece adapte olmamız bizi yormadı. İlk önce işletme içerisinde acil durum planı oluşturmakla başladık. Daha sonra Güvenli Turizm sertifikasyonu altında çalışanların ateş ölçümleri ve günlük olarak sağlık değerlendirmelerini kontrol altına alınıyor. Misafirlerimizin girişi esnasında valizlerinin Ultra viole dezenfektan makinemizle dezenfekte edip içeride ateş ölçümleri ve yakın zamanda geçirmiş oldukları hastalıklar ve geldikleri ülkeler bakımından kontrol çizelgelerimizi oluşturarak kayıt aldık. Belli saat aralıkların da genel alanlar da ve diğer kulanım alanların da doğal havalandırma ve dezenfektan çalışmaları yapıyoruz. Kullanılan ünitelere ilişkin periyodik olarak bakımlar gerçekleştirilerek kayıt altına alıyoruz. Misafir büfelerimiz koruyucu camlar ile doğrudan yemeklerle teması azaltarak çalışanlarımız tarafından servis ediliyor ve kullanılan her bir materyalin tek kullanımlık olmasına özen gösteriyoruz. Otelimiz oda sayısına orantılı izolasyon odaları oluşturularak daha dikkatli ve kontrollü bir süreç yaşıyoruz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
İşimi iyi yapabilmek için işinde ehil bir ekiple hedefimi üst sınıra taşıyacağım. Turizm sektörü bir bütündür. Misafir kapıdan içeri girdiği an bütün departmanların önceliği misafire ilgisi alakası ve hizmeti beklentiyi karşılamalı. Bu memnuniyetin sonucu bize de iyi yansır ve daha iyi yerlere bizi getireceğini düşünüyorum.