Fethiye Orka World Hotel Executıve Housekeeper’ı Nilüfer ÇİFTÇİ

“Yediden yetmişe farklı kültürlerden misafirlere hizmet veriyoruz. Misafirlerimizi mutlu, huzurlu ve güler yüzlü bir şekilde ağırlayıp, uğurlamak bizlerin de yüzünü güldürüyor. Bir nevi emeğimizin karşılığını alıyoruz” diyen Nilüfer Çiftçi sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1978 Fethiye doğumluyum. Eğitim hayatımı Fethiye lisesinde tamamladım. Yapı olarak sakin bir kişiliğe sahip olduğumu söyleyebilirim. Evli ve bir kız çocuk annesiyim

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Uzun yıllar farklı sektörlerde çalıştıktan sonra 2013 yılında turizm sektörüne geçiş yaptım. Bir sezon kat görevlisi olarak çalıştıktan sonra ikinci yılımda kat şefi olarak görev yapmaya başladım. Farklı tesislerde kat şefi olarak görev yaptım. Farklı tesislerde çalışmak tecrübe ve deneyim açısından oldukça önem taşımaktadır. Çünkü tesislerin birçoğu kendi düzenini kurup ona göre işlem yapmaktadır. Bu nedenle farklı tesislerde çalışmak tecrübe kazanmak için önemlidir.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Mesleğe başladığım ilk yıldan itibaren kendimi geliştirmek için çeşitli kurum ve kuruluşlarının düzenlediği eğitimlere katıldım. Bu eğitimler sonucunda mesleğimle ilgili sertifikaları aldım. Eğitim ve öğrenmenin sonsuz olduğunu düşünüyorum. Bu alanda özellikle pandemi döneminde eğitimli personel ile çalışmak şart diye düşünüyorum. Personelimizi bilinçlendirmek ve eğitmek adına düzenli periyotlarla eğitimler düzenliyoruz. Onların yerine ve zamanına göre çözüm üretip, hızlı ve pratik olmalarını sağlıyoruz. Hala zaman zaman çeşitli firmalar tarafından düzenlenen eğitim seminerlerine katılarak gelişmeye devam ediyorum. Yeniliklere açık olduğun için, yeniliklere çabuk adapte olmak için eğitimin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Çalışmakta olduğum otel 113 odalı, 5 ayrı oda tipine sahip 400 yatak kapasiteli bir tesistir. Ölüdeniz’e 4 kilometre, Fethiye 7 kilometre mesafede, Ovacık bölgesinde yer almaktadır. Dalaman Havalimanı’na 55 kilometre mesafede, dünyaca ünlü Ölüdeniz Plajına 10 dakika mesafede yer almaktadır. Orka grubunun en yeni Aqua parkına yürüyüş mesafesinde, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir eğlence mekanına sahiptir. Spa, havuz, restaurant, çocuk kulübü, toplantı salonu, eğlence animasyonları barındıran bir otelde çalışmaktayım.

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Her meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde çeşitli avantaj ve dezavantajlar vardır. Yediden yetmişe farklı kültürlerden misafirlere hizmet veriyoruz. Misafirlerimizi mutlu, huzurlu ve güler yüzlü bir şekilde ağırlayıp, uğurlamak bizlerin de yüzünü güldürüyor. Bir nevi emeğimizin karşılığını alıyoruz. Dezavantajı gelince sanırım en çok etkilenen kişiler ailemiz oluyor. Aşırı titizlik ve düzen onları zaman zaman bunaltabiliyor.

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Öncelikli olarak insana değer vermeli diye düşünüyorum. Yaptığı işi mutlaka sevmeli. Operasyonu yönetmek kabiliyetine sahip olmak, planlı ve yaşanabilecek sorunlar karşısında mantıklı çözümler üretebilmelidir. Personeli iyi tanımalı, moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalıdır. Ekip ruhunu onlara aşılayabilmelidir.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Housekeeping departmanı daha iyi noktalara gelebilmesi için eğitime daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Nitekim pandemi döneminde departmanımızın önemi daha da arttı, farkındalık kazandı. Misafirlerimizin gönül rahatlığı ile kalabileceği hijyenik ve güvenli bir ortam sağlamak temel ilkemiz olmuştur.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Bana göre otel bünyesindeki tüm departmanlar zincirinin bir halkası gibi birbirine bağlı ve bağımlıdır. Her departmanın üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmesi gerekir. Housekeeping departmanı misafirin otele girip odaya yerleştiği andan itibaren misafire
kendini evindeymiş hissini ve huzurunu verebilen departmandır. Housekeeping misafirin memnuniyet seviyesini artıran, otelin belkemiği olan bir departmandır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Özellikle konaklama sektöründe tüm departmanların birbiriyle iletişim halinde olması büyük önem taşımaktadır. Bilgi aktarımı düzgün bir şekilde yapılmalıdır ki olumsuzluk yaşanacak bir duruma mahal verilmemesi gerekir. Ola ki olumsuz bir durum yaşandığı zaman sorunlara çözüm üretmek için birlikte hareket edilmeli, tekrar yaşanmaması adına da önlem alınması gerekmektedir.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Mesleğimizin geleceği iyiye gitmiyor diye düşünüyorum. Sektör gün geçtikçe genişliyor, yeni oteller yapılıyor ama genç nesilden yetişen personel bulmakta zorlanıyoruz. Sezonluk olması nedeniyle olumlu bakılmıyor Çünkü gençlerimiz devamlı çalışacakları bir meslek edinmek istiyorlar. Gençler sezonluk olması nedeniyle turizm sektöründe pek çalışmak istemiyor. Mesleği cazip hale getirmek adına somut adımların atılması gerektiği kanaatindeyim.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Meslekte edindiğim bilgi ve tecrübe ev hayatımı olumlu etkiliyor operasyon ağırlıklı çalıştığımız için bazen işi işte bırakmaya biliyorsun. Bu aile bireyleri içinde olumsuzluk teşkil edebiliyor ancak işimizi severek yaptığımız için bu durumun üstesinden gelmemiz kolay oluyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışmak isteyen arkadaşların öncelikle bu işi sevmelerini, eğitim almalarını, ondan sonra kendilerini geliştirerek yollarına devam etmeleri gerektiğini söyleyebilirim. Öğrenmek istemek başarmanın yarısıdır.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Departman olarak kalite politikamızın temel amacı olan hijyen ve temizlik esastır. Pandemi döneminde bu önlemler katlanarak daha önemli hale gelmiştir. Personelimizin ve misafirimizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu nedenle Turizm ve Sağlık Bakanlığımızın koymuş olduğu kurallar doğrultusunda çalışmalarımıza devam ettik.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Öncelikli olarak ekibimle birlikte güzel çalışmalara imza atarak başarılı olmak ve bu başarının sürekliliğini sağlamak amacındayım. Yeni nesillere mesleğimizi sevdirmek, onları eğitmek, birikimlerimizi onlara aktarmak en büyük hedeflerim arasında yer almaktadır.