Marmaris Club Anastasıa Hotel Executıve Housekeeper’ı Halime UÇAK

“Housekeeping departmanında yaşanılan sıkıntılara karşı çözüm odaklı olup, koordineli çalışıp, adaleti sağlayabilme, yönetme ve yönlendirme kabiliyeti yüksek olmalıdır. İnsan ilişkileri ve iletişimi iyi sağlayabilmelidir” diyen Halime Uçak sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1968 İzmir doğumluyum. 2 çocuk annesiyim.1980 yılından beri turizmin içindeyim. Evlendikten sonra 17 yıl ara verdim. Daha sonrasında 2007 yılında turizme geri dönüş yaptım. 14 senedir de ara vermeden turizm sektöründe çalışmaya devam ediyorum.

Housekeepırlık serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
1980 senesinde ailemin oteli vardı. Ailem de turizmciydi. Bende bu sebeple o dönemlerde sektöre başlamış oldum. Temizliği, sunumu ve düzeni sevdiğimden dolayı da bu sektörde ilerlemeye ve kendimi geliştirmeye karar verdim çünkü insanları mutlu etmeyi seviyorum.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen çeşitli eğitimlere katılma fırsatım oldu. 3 ay kursa gittim. Sonucunda eğitim belgemi aldım. Alınan eğitimin kesinlikle faydalı ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Meslek içi eğitim adına da birçok seminerlere katılmaya özen gösterdim. Örneğin yakın zamanda Ezcacıbaşı tarafından düzenlenen eğitim seminerine katıldım. Seminer sonrasında ise bütün personellerimin bilgi sahibi olmaları için ufak bir toplantı yapıp edindiğim bilgileri onlarla
paylaştım. Housekeeping sektörünü ileri taşıyabilecek her türlü bilgiyi öğrenmeye ve bilgileri paylaşmaya açığım. Genel olarak ta haftada bir kez mutlaka toplantı düzenlerim.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Club Anastasia 4 yıldızlı apart oteldir. 94 odası vardır. Daimi misafirlerimiz de olup İngilizler ile çalışmaktayız. Aile otelidir. Sade, ferah, huzurlu bir ortamı vardır. 7’den 70’e tüm yaş aralığına iyi bir tatil imkanı sunmaktayız. Bu nedenle otelimiz Club Anastasia “Best Otel” listesinde yer alıp altın ödüllerimiz de bulunmaktadır. Böyle bir apart otelde çalışmaktan gurur duyuyorum.

Housekeepır olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Öncelikle avantajından bahsetmek isterim. İlerisi çok açık bir meslek olup turizm devam ettiği sürece kendini geliştirmede, hayatınızda size düzeni, temizliği, yeniliği getirebilecek bir meslek. Dezavantajı ise; personelde yeterli sayı olmadığı takdirde bu sektörde temizlik ve hijyen açısından yetersiz kalınabilir. Fakat doğru, yeterli ve tecrübeli bir ekipte dezavantajı avantaja dönüştürebilirsiniz.

Sizce iyi bir housekeepır’ın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Kendimden yola çıkarak söyleyecek olursam; Kesinlikle ilk olarak güler yüzlü, pozitif enerjili olunmalıdır. Yaşanılan sıkıntılara karşı çözüm odaklı olup, koordineli çalışıp, adaleti sağlayabilme, yönetme ve yönlendirme kabiliyeti yüksek olmalıdır. İnsan ilişkileri ve iletişimi iyi sağlayabilmelidir.

Housekeepır departmanının daha iyi noktalara gelebilmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
İlk başta işinizi severek yapmanız gerekmektedir. Sevmeden yapabileceğiniz bir meslek değildir. Misafirlerimizin bize olan güveni de çok önemlidir. Bu yüzden daha hassas olmak gerekir. Daha öz verili ve güler yüzlü olunmalıdır. Pozitif enerjiyi misafirlere geçirebilmek gerekir. Bir mevkide sabit kalmak yerine her zaman kendini geliştirmek ve pratik zeka donanımına sahip olunmalıdır. Örneğin; yabancı dil, davranış psikolojisi gibi eğitimler departmanımız açısından çok faydalı eğitimlerdir. Şu dönemlerde de departmanımızın geldiği nokta pandemiden dolayı daha önem kazandı diye gözlemliyorum.

Sizce bir otel için housekeepır departmanı neyi ifade ediyor?
Otel için en önemli departmanlardan biridir. Otelin bel kemiğidir diyebiliriz. İşletme verimliliğini arttırıcı önlemler alınarak temizliğin, düzenin oluşumunu sağlayan işlerin tümünden sorumlu bir departmandır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Genel olarak bütün departmanlar ekipçe huzur içinde çalışabilmek için bağlarının ve iletişimin iyi olması gerekmektedir. Özellikle ön büro ve teknik servis ile koordineli çalışmak housekeeping departmanı için ön plandadır çünkü bu 3 departman bir zincirin halkası gibidir.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Turizm sektörü devam ettiği sürece housekeeping departmanı da bitmeyecektir. Fakat çalışma saatleri ve ücretler iyileştirilmediği sürece personel bulunmasında zorluk yaşanacağını düşünüyorum.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Olumlu etkisinden bahsedecek olursam; Tecrübemle pratik çözümler üreterek evimde temizliği ve düzeni daha iyi sağlayabiliyorum. Olumsuz etkisi ise ; aşırı titizliğimden dolayı çalışma ortamımdaki düzeni evde uygulandığımda sorunlar olabiliyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu işi severek, sabırla ve kendilerini her geçen gün daha fazla geliştirerek, eğitim alıp, seminerlere katılarak, yeniliklere açık olmalarını ve çabuk adapte olmalarını tavsiye ederim.

Pandemi sürecinde ne gibi tedbirler aldınız? Otel olarak yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Korona virüs salgınının ilk gününden beri önceliğimiz misafirlerimiz ve ekibimizin sağlığıdır. Salgının ilk günlerinde acil eylem planımız doğrultusunda hijyen rutinimizi güçlendirdik. Örneğin; sosyal mesafelerimizi koruduk, eldivenlerimizi takıp, dezenfektanlarımızı gerekli her noktada kullandık. Her yeni misafir giriş ve çıkışlarında ateş ölçümünü yaptık, otel ekibimizi sürekli toplantılarla bilgilendirdik. Bununla ilgili olarak Clup Anastasia Apart Otel adına yetkili mevkiden Turizm güvenli işletme belgemizi de aldık.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Büyük firmaların sadece ürün satışı yapmak için değil ürün hakkında personeli bilgilendirecek seminerleri yapılması ve bu seminerlere otel çalışan personellerinin mecburi katılımının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Marmaris’te bu konunun tüm housekeeping müdürleri olarak eksikliğini hissediyoruz. Hedefim ise işimi severek yaptığım için ileri zamanda aldığım eğitim ve tecrübeme güvenerek MAHED dernek üyesi olaraktan meslektaşlarım ile birlikte bu işin aktarımını yapmak istiyorum.