Bodrum ZEST EXCLUSIVE OTEL Executive Housekeeper'ı AYSEL ÖZAYOĞLU

“Bu mesleğe başladıktan sonra kendimi en iyi şekilde geliştirip, işimde faydalı olmak için gerekli eğitimleri aldım. Eğitimin her zaman önemli olduğunun bilincindeyim. Yeniliklere ve gelişmelere ayak uydurup her zaman kendimi güncelleyerek çalışma hayatıma devam ediyorum” diyen Aysel Özayoğlu sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi Tanıtır mısınız?
1972 Kars doğumluyum. 2 çocuk annesiyim. 1998 yılında turizm sektörüne adım attım. 23 yıldır turizm sektöründe çalışma hayatıma devam ediyorum.

Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?
Bir arkadaşım turizm sektöründe, housekeeping departmanında çalışıyordu. Bana da bu alanda çalışmam tavsiyesinde bulundu. Arkadaşımın tavsiyesiyle turizm sektörüne adım atmış oldum. Başlarda zor gelmesine rağmen zamanla alışıp işimi severek yapmaya başladım.

Mesleğinizle ilgili eğitim aldınız mı?
Bu mesleğe gönül verdikten sonra, çeşitli kurum ve kuruluşların vermiş olduğu eğitimlere katılarak sertifikalar aldım. Çalışmış olduğum otellerin düzenlediği kurum içi eğitimler, kimyasal ve tekstil firmaları tarafından düzenlenen çeşitli eğitimlere katılarak kendimi alanımda en iyi şekilde geliştirmeye çalıştım. Halen daha öğrenmeye ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Meslek için eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Turizm bölgesinde ve sezonluk çalıştığımız için her sezon başı aramıza yeni personeller katılıyor. Bu nedenle aramıza yeni katılan ve tecrübesiz arkadaşlarımızın gerekli şekilde işi öğrenmesi için düzenli periyotlarla eğitimler düzenliyoruz.

Housekeeper olmanın avantajı ve dezavantajı nelerdir?
Housekeeper olmanın avantajı her daim kendinizi geliştirebileceğiniz bir meslek olmasıdır. Eğer öğrenmeye açıksanız her gün yeni bir şey öğreniyorsunuz. Bu da hayatınıza renk katıyor. İnsan ilişkileriniz gelişiyor. Housekeeperlık korumak, kollamak olduğundan sadece tesisi değil doğayı, hayvanları, çevreyi de koruyup kolluyorsunuz. Temizliğe, düzene o kadar alışıyorsunuz ki bütün dünyanın temiz olmasını istiyorsunuz. Dezavantajı ise çalıştığımız tesisin her yerini aynı anda görme imkanımız yok. Dolayısıyla doğru bir ekiple, ekip ruhuyla dezavantajı avantaja çevirebiliyorsunuz. Turizm demek hizmet sektörü olduğundan herkes tatil yaparken bizim en yoğun çalışma zamanımızdır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerini öğrenebilir miyiz?
Turizm sektörü var oldukça housekeeping departmanı da var olacaktır. Housekeeping departmanının olmadığı bir otel düşünebilir misiniz?Bu yüzden bu departmanı gençlere sevdirmek için uğraşmamız ve emek vermemiz gerekir.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Ortakent Yahşide yeni bir konsept ile butik hizmet farkını misafirleri ile buluşturan, mimari açıdan insanı rahatlatıcı bir tarzı olan modern ve rustik çizgilerin birbiriyle buluştuğu bir otelimiz var. Kaliteli, konforlu ve nitelikli hizmet veren özel plajı ile misafirlerine deniz keyfi sunan bir tesis. Zest Exclusive Otel Kos manzarası ile harika bir konuma sahiptir. Zest Exclusive Otel ve Viras Otel konaklama ve oda kahvaltı şeklinde hizmet vermektedir.
Sizce iyi bir housekeeperda olması gereken özellikleri nelerdir?
İyi bir housekeeper sektörde yaşanılan bütün yeniliklerden haberdar olmalı yeniliklere kolay adapte olmalıdır. İletişim becerisi ve yönetme, yönlendirme kabiliyeti yüksek olmalıdır. Yaşanılan sıkıntılar karşısında hızlı karar alıp doğru çözümler üretebilmelidir. Empati kurulabilmeli ve adaletli olmalıdır. Diğer departmanlarla özellikle teknik ile koordineli bir şekilde çalışmalı her an iletişim halinde olmalıdır. Konaklama tesislerinde bulunan departmanlar zincirin halkası gibi birbirine bağlı bir durumdadır. Halkalardan birinde yaşanılan bir aksaklık bütün hizmetlerin aksamasına neden olabilmektedir.

Housekeeper olmanın ev hayatınızı olumlu, olumsuz, etkileri var mıdır?
Mesleğimizde edindiğimiz bilgi ve tecrübe sayesinde ev hayatımızda daha pratik çözümler üretebiliyoruz. Çalışmış olduğumuz kurumda gösterdiğimiz özen ve özveriyi aynı şekilde evde de devam ettiriyoruz. Düzen ve temizlik açısından iyi oluyor ancak bu durum evde yaşayanları bazen sıkabiliyor.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Bu alanda çalışmak isteyen gençlerin öncelikle fedakarlık göstermesi gerekir. Hangi alanda çalışırsanız çalışın işinizi severek yapmadığınızda başarı gelmeyecektir. Eğitim olmazsa olmazımdır. Özellikle turizm bölgesinde çalıştığınız zaman gerektiğinden fazla çaba ve özveri harcamanız gerekir. Yoğun iş temposuna alışıp ona göre hareket etmek önemlidir. İsteyerek ve severek işini yapacak arkadaşların bu alanda kısa sürede başarılı olacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?
Mesleğimizin geleceği olan maid, kat şefi yetiştirmek, dernek olarak sesimizi duyurmak, mesleki bilgilerini arttırmak, yeniliklere ve eğitime devam hedeflerim arasında yer almaktadır. Sağlığım ve yaşımın elverdiği ölçüde bu alanda çalışıp, hizmet vermeye devam edeceğim.