Antalya TITANIC BEACH LARA OTEL Executive Housekeeper'ı ALEV ÇAĞIRMAN

“Her zaman yeniliğe açık olan ve trendleri takip etmemizi gerektiren bu bölüm devamlı eğitim ve yeni bilgiler gerektirmektedir. Ben de bunu devam ettirmeye çalışıyorum. Kendi dalımda bir çok eğitimlere katıldığım gibi, çok güzel eğitimler de verdim, vermeye de devam edeceğim” diyen Alev Çağırman sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
1970 Erzurum doğumluyum. Babam askerlik mesleğini yaptığından dolayı Türkiye’nin bir çok ilini dolaştıgımız bir çocukluk geçirdim. En son Ankara’da okul hayatımı tamamladım ve Kültür Bakanlığında işe başladım. Evli ve bir çocuk annesiyim. 26 yıldır turizm hayatının icindeyim. Son 12 yıldir ise Titanic Beach Lara Oteli’nde Executive Housekeeper görevimi devam etmekteyim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı, anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz? İlk iş hayatına Ankara Kültür Bakanlığında başladım. Birden çok yaptığımız iş gezileri sonucunda Antalya’ya yerleşme kararı aldım ve turizm sektörüne geçiş yaptım. İlk muhasebe ile başlayıp, ofisde duramayan ben, İber Grubunda Kat Şefliği ile başlayıp, Magiclife Grubuyla kariyerime devam ettim.
Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek içi eğitim adına neler yapıyorsunuz?
Turizm sektörüne geçiş yaptığımda kendimi eğitmem ve yetiştirmem gerekirdi. Böylelikle Turem Eğitimi ile başlayıp çalıştığım zincir tesislerde aldığım gerek şirket içi eğitimler, gerekse dış kaynaklı eğitimlerle turizm hayatımı devam ettirdim. Şuan çalıştığım grubun yurt dışı görevlerinde de yer almak kariyerime, edindiğim tecrübelerime ve gelişimime oldukça katkı sağladı. Her zaman yeniliğe açık olan ve trendleri takip etmemizi gerektiren bu bölüm devamlı eğitim ve yeni bilgiler gerektirmektedir. Ben de bunu devam ettirmeye çalışıyorum. Kendi dalımda bir çok eğitimlere katıldığım gibi, çok güzel eğitimler de verdim, vermeye de devam edeceğim.Yukarıda belirttiğim gibi yeniliğe açıksanız öğrenmenin sınırı yoktur. Özellikle pandemi döneminden sonra biliyorsunuz online eğitimler de daha çok gündeme geldi. Hem mesleğimle ilgili hem de mesleğimin yanında farklı eğitimlerede katılmaktayım. Farklı dallarla ilgilenmek de beni mutlu ediyor.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?
Titanic Beach Lara Otel 2003 Mayıs ayında açılmış olup, bugüne kadar kalitesinden hiç ödün vermeden, özel oda tipleriyle, misafir memnuniyeti her zaman yüksek olan bir tesistir. Aldığı ödüllerle başarısını kanıtlamış, verdiği hizmetlerle bu başarıyı yukarıya taşımıştır. Bulunduğu konum itibariyle devamlılık sağlayan misafir memnuniyeti mevcuttur. Özellikle ailelerin tercih ettiği, çocukların oynayabileceği geniş oyun parkurların olduğu, gece show programların en güncel olduğu bir tatil yeridir. Bunların dışında kış sezonunda futbol takımlarının kamp yapmak için yıllardır tercih ettiği önde gelen tesislerden biridir. Yıllardır tesisimize özellikle döner ve pide yemek için gelen yurt dışı ve yurt içi misafirlerimiz bile vardır. Sizleri de kısa zamanda tatmanız için tesisimize bekleriz..

Housekeeper olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?
İlk olarak avantajlarindan bahsedecek olursam; Otel içinde daima aktif olarak çalışmak, kendine ve bulunduğu ortama yeni birşeyler katmak oldukça heyecan verici.  Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen misafirlerimize hizmet verdiğimiz için misafir memnuniyeti ve devamlılığını sağlamak bir o kadar da güzel. Sonuç olarak her misafir bizim için yeni bir kültür, yeni bir tecrübe. Operasyon içindeyken ve misafirlerle kontak halindeyken o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki tabi bunun olumlu olanı da olumsuz olanı da var. Dezavantajları ise; Bu kadar yoğun olmamızın yanı sıra departmanımıza beklenen değerin verilmemesi çok üzücü. Yapılan yatırımların içinde personel yatırımlarına da önem verilmesi kalitemizi artıracaktır. Öyle kilit bir departmanda görev yapmaktayız ki bu departman olmasa neler yaşanır bir bilseler…

Sizce iyi bir housekeeperın sahip olması gereken özellikler nelerdir?
Mütevazi, inisiyatif kullanabilen, yenilik çi, eğitime önem veren ve iletişimi kuvvetli olmalıdır. Otelin hijyenine, korunmasına önem veren, yatırımın güçlenmesini sağlayan, kalitesini yükselten bir birey olmalıdır. Personelin psikolojisini yönetebilen aynı zamanda motive edebilen, yönetim ve personel arasındaki dengeyi her zaman ayarlamayı bilen biri olmalıdır.

Housekeeping departmanın daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Maalesef şu an hiç iyi bir noktada değiliz. Personellerimizin eğitim seviyeleri her yıl maalesef daha da düşüyor. Turizm okulları ve İnsan kaynakları departmanları birlesip bu konuda ciddi çalışmalar yapmaları gerekiyor, bu maalesef bizim çabamızla olacak bir iş değil. Bu mesleği tekrar sevdirebilmek ve kalifiyeli çalışan yetistirebilmek için hep beraber ciddi ve radikal kararlar almamız lazım. Personel için yatırımlar yapılması gerekir. Bunlar yapılmadığı sürece daha kötüye gideceğimiz aşikardır.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neyi ifade ediyor?
Hep temizlik ve hijyen diyoruz ama bunun yanında, otelin yatırım amacına hizmet eden, dekorasyonuna kadar ilgilenen önemli departmanlardan biridir. Otelin her alanından sorumludur ve sürdürülebilirliğini sağlamada büyük önem taşır.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır?
Aslında cevabım sadece benim departmanıma özel değil tüm departmanlar için geçerli olan bir cevap olacak. Departmanlar iç içe çalışır, birinin işi biter diğeri başlar, bir sonraki iş iyi gidebilmesi için,bir önceki işin düzgün olması lazımdır ki kaliteli ve güzel iş çıksın ortaya. Domino etkisi gibi düşünün. Baştan taş doğru şekilde ilerlerse sonra gelen taşlarda bir sıkıntı olmaz. Ekip çalışması burda devreye girer, o zaman hem yatırımcılar, hem misafirler, hem de personel mutlu olur. Çünkü otelde çalışan herkes birbirini sıkı sıkı tutan bir halkadır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Her yıl artan otel sayıları, iş merkezleri, temizlik sektörünün büyümesini sağladı. Sektör büyüdükçe personel sıkıntımız artmakta, önceden alacağımız personelin kriterlerini biz belirlerken, maalesef şu an bunu yapamadığımız bir aşamaya geldik. Turizm okulları ve benzer kurumlar bu konuda doğru adımlar atarsa, her yeni günde değişen bu dünyamızda Housekeeping departmanı da gereklerine uyarak iş kalitesini en yükseğe çıkaran ve insanların daha cok tercih ettiği bir departman olacaktır.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mı?
Tabi ki de var. Çevremden aldığım geri bildirimler ve basak burcu olmamın çerçevesinde konusursam, ben evimde de fazla düzenli ve hijyenik biriyim. Arkadaşlarım dolaplarımı incelerken mağazaya geldik sanki gibi de yorumlar yapıyorlar ara sıra. Şaka bir yana tabi ki de işimizde iyi organize olan, temizlik ve hijyen nasıl sağlanır bilen insanlar olduğumuz için bu ev hayatımıza da yansıyor. Olumsuz yanlarını daha çok aileme sormanız gerekiyor. Sanırım bazı zamanlar bu tertip düzenden yoruluyorlar ve daha rahat etmek istiyorlar. Ama üzgünüm.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?
Kendilerine verilen güzel fırsatları iyi değerlendirip, hedef koymalarını tavsiye ederim. Her mesleğin çekirdekten yetişmesi vardır. Bizim mesleğimizde de bu böyle. Sabırlı ve yeniliğe açık olsunlar.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Yeni nesillere mesleği sevdirmek, bilgi birikimlerimizi onlara en iyi şekilde aktarabilmek amaçlarımdan bir tanesidir. Teknolojiyle birlikte gelişen ve dönüşen bir dünyada işimizin sürdürülebilirliğini sağlayarak istihdam ettiğimiz herkesi daha mutlu etmek gibi hedeflerim bulunuyor.