Müşteri Memnuniyetini Her Şeyden Üstün Tutan: LÜKS PIRIL İNSAN KAYNAKLARI

2008 yılında hizmet vermeye başlayan Lüks Pırıl İnsan Kaynakları her alanda müşterilerine en kaliteli hizmeti sunmaktadır. Sahip olduğumuz nitelikli personeller ile müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıdık. Her yıl yeni tecrübeler ve kalifiyeli personel ile Türkiye’nin her yerinde hizmet vermeye devam etmekteyiz. Firma olarak en büyük teminatımız misafirlerimizin yanlarında götürdükleri güzel tatil anılarıdır. Yaptığımız en büyük yatırım verdiğimiz hizmet kalitesidir.

2020 yılını Turzim AR-GE’sine odaklanarak ve hayatımıza giren “Yeni Normal” kavramını personelimize adapte ederek geçirdik. 2020 yılından önce de hijyen odaklı personelimiz sosyal mesafe kuralına uygun tam ekipman ve emek ile müşteri memnuniyetini zirveye taşımaya devam etti.

2021 yılında da stratejilerimiz değişmedi
Müşterilerinin çalışmaktan huzur ve mutluluk duyduğu “Örnek Şirket” olmak, Türkiye’nin her yerinde aynı yüksek kalitede hizmet sunmak, İnsan kaynaklarını, özellikle turizm piyasasını çok daha etkin yönetmek, Yerel ve küresel alanda organik büyümek, Kurumsal müşteri portföyünde sektörel el dağılım optimizasyonunu sağlamak. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayarak onlara en doğru yoldan en uygun çözüm ve değer önerilerini sunan, yaygın şube ağı ve alternatif dağılım kanalları ile geniş personel ve hizmet yelpazesini her kesime en hızlı ve en etkin şekilde ulaştıran, etik değerlerinin sosyal sorumluluğunun bilincinde olarak, Dünya standartlarında sürdürülebilir, karlılık ve verimlilikle faaliyet gösteren, müşteri memnuniyetini her şeyden üstün tutan Lüks Pırıl İnsan Kaynakları olarak her yıl onlarca nitelikli personeli sektöre kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.