Kalitenin Adresi: Özdemir Keçe

Özdemir Keçe Firması 1998 yılında çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılan teknik amaçlı keçelerin imalatı, ithalatı ve ihracatını yapmak üzere Makine Mühendisi Nusret Özdemir tarafından kurulmuştur. Başlangıçta daha çok tekstil ve deri makinelerinde kullanılan özel keçelerin tedariki
konusunda çalışan firmamız zamanla pek çok sanayide kullanılan keçelerin imalatı ve satışına da yönelmiştir. Bu sektörlerden biri de çamaşırhane sektörüdür. Şirketimiz uzun yıllardır çamaşırhane silindir ütülerinde kullanılan keçe ve bantların Türkiye’deki en önemli tedarikçisi konumundadır.

Firmamız, çamaşırhanelerde kullanılan bantlı ütüler ve yataklı ütülerde farklı teknik ihtiyaçlara cevap verebilen pek çok keçe türünü ürün repertuarında bulundurmaktadır. Bantlı ütülerde yüksek sıcaklığa dayanıklı aramid keçelerimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre istedikleri ölçülerde otomatik kesim makinelerinde kesilip uçlarına paslanmaz klipsleri takılarak teslimat yapılmaktadır. Yataklı ütülerde kullanılan keçelerimiz müşterinin makinesinde kullanılan buhar basıncı ve çalışma sıcaklığına göre değerlendirilerek keçe seçimi yapılmaktadır. Müşteriden alınan teknik bilgilere göre en uygun keçemiz uzman personelimiz tarafından müşteriye tavsiye edilmektedir. Yataklı ütülerde kullanılan keçeler polyester, aramid/polyester ve 100% aramid olmak üzere teknik ihtiyaca göre belirlenmektedir.

Silindir ütülerde kullanılan keçe çeşitlerimizin yanında, son derece kaliteli orijinal antlarımızıda müşterilerimize tedarik etmekteyiz. Bunlar bantlı ve yataklı silindir ütülerde kullanılan; besleme bantları, pamuklu dokuma bantlar, havlu katlama bantları, elastik bantlar ve muhtelif konveyör
bantlardır. Bantlarımız yine müşteri ihtiyacına göre istenen ebatlarda üretilip paslanmaz klipsleri takılarak müşterilere teslim edilmektedir. Çamaşırhane sektörüne tedarik ettiğimiz bir başka ürün grubumuz kılavuz şeritlerdir. Bu şeritlerimiz makinede kullanılan sıcaklığa göre polyester ve aramid ipliğinden üretilmektedir ve 400 metrelik bobinler halinde satışa sunulmaktadır.

Diğer bir çamaşırhane sektörü ürünümüz waxlardır. Waxlar silindir ütülerde tekstilin kırışıksız ve daha düzgün ütülenmesini sağlayan yardımcı bir ürün grubudur. Silindir ütülerin sorunsuz çalışabilmesi için her gün wax uygulaması yapılmalıdır. Waxlar da diğer ürünlerde olduğu gibi makinenin çalışma sıcaklığına bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Sıcaklık değerlerine göre wax
tipi tespit edilmektedir. Waxların makineye uygulanması için özel wax temizleme bezlerimiz ve wax sürme bezlerimiz de ürünlerimiz arasındadır. Bu ürünlerde teknik ihtiyaca göre farklı tiplerde mevcuttur.

Çamaşırhane sektöründe kullanılan, keçelerimiz, bantlarımız, kılavuz şeritlerimiz, waxlarımız ve wax uygulama bezlerimiz, başta Türkiye’de ve Dünya’da silindir ütü üreten pek çok makine imalatçısına orijinal yedek parça olarak tedarik edilmektedir. Makine imalatçıları bizim en önemli müşteri grubumuzdur. Makine imalatçılarının yanı sıra tüm ticari çamaşırhaneler ve çamaşırhanesi olan büyük oteller ve hastaneler müşteri grubumuz arasındadır. Müşterilerimize her zaman en yüksek kalitede ve en kısa zamanda teslimatlar yapmak en büyük hedeflerimizden biridir.

Özdemir keçe olarak son 10 yıldır ihracata yönelmiş bulunmaktayız. Ürünlerimizi şu ana kadar 5 kıtada 60 ülkeye ulaştırmış durumdayız. Her geçen yıl toplam satış içindeki ihracat payımızı arttırmak en önemli hedeflerimizden biri olmuştur. Bu yıl itibari ile toplam satışımızın %30 unu yurt dışına yapmaktayız. Bu oranı %50 seviyesine ulaştırmak için yoğun bir ihracat faaliyeti göstermekteyiz. Bunun için çamaşırhane sektöründeki en büyük fuarlara katılarak müşteri sayımızı ve ihracatımızı arttırmayı hedefliyoruz. Bu fuarların en önemlileri Expodetergo / Milano ve Texcare / Frankfurt fuarlarıdır.

2020 yılında bütün Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebi ile en çok etkilenen sektörlerin başında Turizm gelmektedir. 2020 yılında turizm faaliyetleri %75 oranlarında daralma yaşamıştır. Bu daralmaya paralel olarak ta, özellikle çamaşırhane sektöründeki ürünlerimize olan talepte bir düşüş yaşanmıştır.

Covid-19 Pandemisinin 2021 yılında sürü bağışıklığı ve aşılama ile kontrol altına alınması, turizm sektöründe göreceli bir canlanmanın olacağı beklentilerimiz dâhilindedir. 2022 yılında ertelenen ihtiyaçlar ve taleplerin canlanması ile turizm sektörünün yılın ikinci yarısından sonra daha hareketli bir döneme geçmesini bekliyoruz. Buna paralel olarak ta turizm sektörüne hizmet veren tedarik zincirlerinde bir hareketlenme olacaktır. Daha sağlıklı, daha özgür insan hareketleri ve ilişkilerinin olduğu bir Dünya’da, bu dönemde öneminin daha da iyi anlaşıldığı, hijyenin sağlandığı en önemli işletmelerden çamaşırhanelere var gücümüzle hizmet götürmeye devam edeceğiz.