Bodrum Jasmin Beach Hotel Executive Housekeeperı Hatice Astürk

“Housekeeping departmanının bir zincirin en önemli halkası olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden diğer departmanlarla da sağlıklı ve yardım sever bir iş bilinciyle hareket edip, ortak bir amacımızın olduğunu birbirimize hissettirerek, misafirlerimizin tatillerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” diyen Executive Housekeeper Hatice Astürk Sorularımızı yanıtladı.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1973 Aydın Nazilli doğumluyum. 23 yıldır bu sektörde çalışmaktayım. Turizm hakkında hiçbir fikrim yokken kendimi bir anda housekeeping departmanında çalışırken buldum. Bana en uygun mesleğin housekeeping olduğuna karar verdim.

Housekeeperlık serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız? Bu mesleği seçmeye nasıl karar verdiniz?

Bu mesleğe 1996 yılında Kuşadası Blue Sky Hotel’in inşaat temizliğinde çalışarak başladım. 2 yıl bu hotelde çeşitli eğitimlere katılmak dil kursu ve misafir ilişkileri eğitimi alarak devam ettim.

Mesleğiniz ile ilgili eğitim aldınız mı? Meslek için eğitim adına neler yapıyorsunuz?

İSO Kalite Kontrol ve HACCA eğitimlerine katıldım. Mesleki yeterlilik eğitimi alarak belgemi aldım.2009 ve 2018 yıllarında Muğla Büyükşehir valiliği ve Boyd’un düzenlemiş olduğu kat hizmetleri Eğitimlerinde Eğitmen olarak görev aldım. Her yıl yeniliklere açık bir şekilde personel eğitimlerine devam etmekteyim.

Çalışmakta olduğunuz otel hakkında bilgi verir misiniz?

 Çalışmakta olduğum Jasmin Beach Hotel, 275 odalı 850 yatak kapasiteli, denize sıfır 52 clup odası, 159 standart oda, 64 aile odası olarak 3 ayrı konsepte, 2 restoran ve 3 havuz kenarı barı olan Bodrum yel değirmenlerine 13 dakika yürüme mesafesinde, su altı arkeoloji müzesine 35 dakika  yürüme mesafesinde, Bodrum plajı 38 dakika yürüme mesafesinde, özel plajı ve tam donanımlı spası olan beach oteldir.Sizce iyi bir housekeeper’da olması gereken özellikler nelerdir?

Bu sektörde iyi bir housekeeper öncelikle ekip ruhu olan, gelişime açık, eğitimlere önem veren, personelinin hakkını savunabilen, mesleğini sevip sevdirebilen, mutlu personeller yetiştirebilen kişiler olması gerekir. İşletmenin sağladığı olanak ve imkânlar dahilinde operasyonel düşünebilen çözüm odaklı bir eğitimci olması gerekmektedir.

Housekeeping departmanında daha iyi noktalara gelmesi için neler yapılabilir? Geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İşletmelerin omurgası olarak görülmesi gerekirken; birçok yönetici tarafından yaptıkları işin çokta önemli olmadığı hissi verilen gösterişi olmayan bir departmanın isimsiz kahramanlarıdır. Son anda verilen işlerin en iyi şekilde yapılması ve misafirlerin en iyi şekilde memnun edilmesinin istenildiği bu departmana maalesef ki gerekli önem ve imkan halen verilmemektedir. Sivil toplum örgütlerinin desteklenip bu mesleğin önemini ve yaralarının sarılması gerekir.

Sizce bir otel için housekeeping departmanı neler ifade ediyor?

Ben bir otelde housekeeping departmanının ev sahibi olduğunu düşünüyorum. Odalardaki hijyenden, konfor ve genel alanların temizliğine kadar sorumlu olan bu departmana bir otelin aynası da diyebiliriz.

Sizce housekeeping departmanının diğer departmanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır ?

Bir zincirin en önemli halkalarından biridir. Bu yüzden diğer departmanlarla da sağlıklı ve yardım sever bir iş bilinciyle hareket edip, ortak bir amacımızın olduğunu birbirimize hissettirerek, misafirlerimizin tatillerini en iyi şekilde geçirmelerini sağlayıp geri dönüşüm turizmine de katkıda bulunarak ev sahipliği yapmalıdır.

Mesleğinizin geleceği ile ilgili düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Bunu günümüz şartlarında düşünecek olursak mesleki olarak değil, genel açıdan turizm sektörünün çokta iyiye gittiğini söyleyemeyiz. Yeni neslin özellikle housekeeping departmanına olan bakış açısı maalesef bu sektörü olumsuz etkilemektedir. Eğitimsiz ve emeksiz çalışmaya hedef alan böyle bir kitlenin gelecekte pekte başarılı olabileceğini düşünemiyorum.

Housekeeper olmanın ev hayatınıza olumlu olumsuz etkileri var mıdır?

Housekeeper olmanın ev hayatına sağladığı olumlu etkisinin hayatımızda her geçen gün daha bilinçli ve çözüm odaklı davranmamızı sağladığını düşünüyorum. Olumsuzlukları da var tabiî ki ama mesleğimizi severek ve özverili bir şekilde yapmaya kendimizi adadığımız için zorluklarını seviyoruz.

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Hangi sektörde olursa olsun yaptığı işi öncelikle severek ve öğrenmeye açık çözüm odaklı ve meraklı olmaları gerekmektedir. Bizim mesleğimiz zor ve meşakkatli bir iş ve özveri gerektirdiğinden dolayı başarının yolu eğitimden geçer.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Mesleğimizin geleceğine yönelik çalışmalara destek vermek, daha iyi daha bilinçli personeller yetiştirmek istiyorum ve bu mesleği saygın bir meslek olarak görmelerini sağlayıp, eğitim alanlarını genişletip ve onlara eğitim imkanı sağlamak istiyorum.